Szczecin. Były kasy, będą koncerty i wykłady. Studenci Akademii Sztuki przejmują kolejny pałac

REKLAMA
Akademia Sztuki w Szczecinie przejmuje kolejne banki. Mieści się już w trzech pałacach, w których przez ponad 100 lat siedziby miały instytucje finansowe. W sali, w której jeszcze kilka lat temu można było wnioskować o kredyt, dziś wystąpili pierwsi studenci.
REKLAMA
Zobacz wideo

Tam, gdzie dawniej liczone były pieniądze - w dużej sali Pałacu Ziemstwa Pomorskiego przy alei Niepodległości - dziś liczyć można na występy. Dawna sala kasowa została zmieniona w wielofunkcyjną przestrzeń, w której będą odbywały się liczne wydarzenia organizowane przez uczelnię. Oprócz wspomnianych już koncertów będą to wykłady otwarte, warsztaty i spotkania. Już w tym tygodniu Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na pierwszy otwarty dla publiczności koncert.

REKLAMA

29 kwietnia, w piątek, o godzinie 19.30 wystąpią studentki i studenci Wydziału Instrumentalnego. W repertuarze utwory muzyki klasycznej i współczesne kompozycje. Otwarcie tej nowej przestrzeni dla publiczności odbędzie się dokładnie w 12. rocznicę uchwalenia przez Sejm RP ustawy o utworzeniu Akademii Sztuki w Szczecinie.

Był sejf, będą wystawy

Jak zaznacza kanclerz Akademii Sztuki Grzegorz Skorny, remont zabytku to jedno, ale remont pałacu, w którym był bank, to już zupełnie inna bajka. - Po dokonaniu odkrywki i rozpoczęciu prac, zostaliśmy zaskoczeni zbrojeniami betonowymi na posadzkach, ze skręcanymi prętami, które chroniły sejf i przestrzenie wokół. To zwiększało koszty remontu, ale tam, gdzie był sejf, teraz będziemy mieli salę wystawienniczą - uśmiecha się Skorny.

Pałac Ziemstwa Pomorskiego to drugi - po Pałacu pod Globusem - budynek, który stał się siedzibą Akademii Sztuki (został kupiony w 2016 roku). Remontowany jest dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków unijnych przyznanych przez Urząd Marszałkowski oraz dzięki dotacjom z miasta.

Remont Wielkiej Sali i okolicznych pomieszczeń to dopiero początek. - Największe potrzeby dotyczą remontu elewacji i wymiany okien. Z jednej strony studenci w zimie odczuwają, jak nieszczelne są okna. Z drugiej strony chcemy polepszyć wizerunek zewnętrzny, estetykę tego budynku - podkreśla rektora Akademii Sztuki Mira Jarmołowicz (w 2020 roku uczelnia wprowadziła żeńskie formy określeń dla funkcji uczelnianych: rektora, dziekana, profesora, magistra). Uczelnia liczy też na kolejne dotacje i możliwość dokończenia planowanych prac. Tym bardziej że do remontu jest także trzeci pałac/bank - przejęty przez Akademię Sztuki w 2021 roku Pałac Joński.

REKLAMA

Rektora Akademii Sztuki w Szczecinie Mira JarmołowiczRektora Akademii Sztuki w Szczecinie Mira Jarmołowicz Sebastian Wierciak

Trochę historii

Gmach Generalnej Dyrekcji Ziemstwa Pomorskiego przy alei Niepodległości zbudowano pod koniec XIX wieku. Pierwsze obrady rozpoczęły się tu 14 grudnia 1892 roku. W związku z rozwojem instytucji w 1896 roku dokupiono, po północnej stronie, parcelę o powierzchni około 32 arów - pod budowę nowego budynku bankowego. W 1901 roku rozebrano stajnię i powozownię na podwórzu i powiększono halę kasową. Po 1945 roku Szczecin znalazł się w granicach Polski. Gmach przy alei Niepodległości przeznaczono na siedzibę Pocztowej Kasy Oszczędności i Banku Handlowego w Warszawie S.A., ekspozytury w Szczecinie. Do 2014 roku w budynku mieścił się oddział Banku PKO BP S.A.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory