Szczecin. Koniec z korkami w drodze nad morze. Ale najpierw utrudnienia. W tym tygodniu nie jedź na pamięć!

Rozpoczyna się wylewanie ostatniej warstwy asfaltu na węźle Kijewo na autostradzie A6. To ważna wiadomość dla podróżujących w okolicach Szczecina, ponieważ oznacza tydzień z ciągłymi zmianami w organizacji ruchu. Ale to także dobra informacja dla turystów, którzy w wakacje planują wyjazd nad morze.

Przebudowa nieszczęsnego węzła Kijewo rozpoczęła się w 2017 roku, od tamtej pory kierowcy narażeni są na ciągłe korki w tej okolicy. W wakacyjne weekendy korek na A6/S3, w wąskim gardle w okolicach Szczecina miewał nawet ponad 20km długości.

Węzeł Kijewo powinien być gotowy dawno temu, ale firma, która wygrała pierwszy przetarg - Energopol Szczecin - po wykonaniu 20 proc. prac zeszła z placu budowy i ostatecznie zbankrutowała. Kolejne firmy weszły na budowę dopiero po długich miesiącach i dopełnieniu procedur. 

GDDKiA zdecydowała, że inwestycja zostanie dokończona w trzech etapach. Budowę wiaduktu w ciągu DK10 zrealizowała firma KBI (koszt to 7,3 mln zł), zaś na wykonawcę drugiego etapu - jezdni DK10 w stronę Szczecina wraz z łącznicami Stargard - Świnoujście i Świnoujście - Szczecin - wybrano Strabag (tu koszt prac wyniósł 32 mln zł). Budową nowego wiaduktu węzła na jezdni DK10 w stronę Stargardu, przebudową jezdni autostrady A6 oraz pozostałych do wykonania łącznic i jezdni zbiorczo-rozprowadzających w ciągu autostrady A6 zajęła się z kolei firma Budimex - te prace kosztować będą 59 mln zł, a zakończą się w lipcu.

Tydzień z ciągłymi zmianami w organizacji ruchu

W poniedziałek 28.03 rozpoczyna się układanie warstwy ścieralnej asfaltu, a to oznacza tydzień z ciągłymi zmianami w organizacji ruchu. W tym czasie naprawdę nie warto jeździć w okolicach Szczecina na pamięć. Prace będą prowadzone głównie wieczorami i w nocy, ale także w ciągu dnia można spodziewać się niespodzianek. - Warstwa ścieralna asfaltu układana jest całą szerokością jezdni, a to oznacza wyłączenia całych relacji drogowych na kilka do kilkunastu godzin - podkreśla Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA oddział w Szczecinie.

Zamknięcie i objazdy

Realizowane prace będą prowadzone również na obecnie otwartych łącznicach. Planowane są następujące wyłączenia z ruchu poszczególnych odcinków:

28 marca (poniedziałek) - zamknięcie od około godziny 18 do późnych godzin nocnych na odcinku Stargard - Świnoujście i Szczecin - Świnoujście,

29 marca (wtorek) - zamknięcie od około godziny 17 do późnych godzin nocnych na odcinku Kołbaskowo - Stargard,

30 marca (środa) - zamknięcie od około godziny 17 do późnych godzin nocnych na odcinku Kołbaskowo - Stargard,

31 marca (czwartek) - zamknięcie od około godziny 9 do godziny 17 na odcinku Szczecin - Kołbaskowo,

2 kwietnia (sobota) - zamknięcie od około godziny 9 do godziny 17 na odcinku Szczecin - Kołbaskowo.

31 marca (czwartek) dodatkowo planowane jest przełożenie ruchu z jezdni A6 w stronę Kołbaskowa na jezdnię w stronę Świnoujścia/Gdańska. Większość robót będzie wykonywana w godzinach nocnych, gdy na drodze jest mniej samochodów. Ruch zostanie skierowany na objazdy poprzez sąsiednie węzły drogowe.

Terminy wprowadzania poszczególnych utrudnień mogą być jeszcze modyfikowane ze względu na ewentualne zmiany warunków pogodowych.

Koniec z wąskim gardłem

- Koniec przebudowy węzła Kijewo w ciągu A6/S3 planowany jest na lipiec, ale jeszcze w czerwcu oddane zostaną dla kierowców wszystkie jezdnie - tak, aby nie było już większych utrudnień na czas wakacji i ograniczeń przepustowości na węźle - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA. To świetna wiadomość dla kierowców, którzy z południa Polski podróżują S3 i A6 w stronę Świnoujścia, Międzyzdrojów, Rewala czy Kołobrzegu. Nie muszą już planować dodatkowej godziny na stanie w korku w okolicach Szczecina.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z