Szykuje się zacięta walka o miejsca w szkołach średnich w Gdańsku. "Rekrutujemy aż półtora rocznika"

Kolejna trudna rekrutacja czeka w tym roku ósmoklasistów. O miejsce w szkole średniej ubiegać się będzie półtora rocznika. W Gdańsku utworzono dodatkowo 500 miejsc. Jednak nawet to nie daje gwarancji, że wszyscy chętni uczniowie dostaną się do wybranych placówek.
Zobacz wideo

Rekrutacja rozpocznie się w połowie maja i potrwa do 20 czerwca. W tym czasie uczniowie ósmych klas będą składać dokumenty do wybranych przez siebie szkół średnich. Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Pomorską Kurator Oświaty, podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych już do szkół odbędzie się 19 lipca. Podobnie jak w ubiegłym roku, rekrutacja odbędzie się poprzez elektroniczny system naboru.

Półtora rocznika

- To będzie kolejny rok trudnych wyborów - przyznaje Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. O przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będą uczniowie z rocznika 2009 i z drugiej połowy 2008 roku. - Rekrutujemy aż półtora rocznika. Jest to nie lada wyzwanie techniczne, organizacyjne, infrastrukturalne, ale przede wszystkim związane z obsadą szkół, czyli z brakiem nauczycieli na rynku pracy - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gdańsk. Ratował ludzkie życie, a w Gdańsk. Ratował ludzkie życie, a w "podziękowaniu" dostał mandat

W tym roku szkoły podstawowe w Gdańsku ukończy 6400 ósmoklasistów. Ale zainteresowanych nauką w szkołach średnich w tym mieście będzie więcej, bo trzeba wziąć pod uwagę także młodzież spoza Gdańska. Władze ratusza szacują zatem liczbę chętnych na około 7000 uczniów. I przypominają, że w ubiegłym roku w rekrutacji do szkół średnich zgłosiło się ponad 6800 osób, z czego 34 proc. osób nie było z Gdańska.

- Obecnie jesteśmy w stanie przygotować 6200 miejsc, przy założeniu, że w klasach będzie po 31 dzieci. Będziemy jednak stale analizować sytuację i gdzie będzie to konieczne, zwiększać dostępność miejsc. Chcemy, aby wszyscy chętni uczniowie znaleźli miejsce w gdańskich szkołach - zapewnia Dulkiewicz.

W ubiegłym roku mimo utworzenia prawie tysiąca dodatkowych miejsc, część uczniów nie została przyjęta do żadnej z wybranych szkół. W tym roku do gdańskich szkół przyjętych zostanie o 500 uczniów więcej niż podczas poprzedniej rekrutacji.

Rekrutacja do szkół średnich. Nieograniczona liczba podań

Absolwenci szkół podstawowych będą mogli składać podania o przyjęcie do nieograniczonej liczby szkół. Ma to ograniczyć liczbę kandydatów, którzy o miejsce w szkole ponadpodstawowej będą musieli ubiegać się w rekrutacji uzupełniającej. - Dajemy dużą możliwość wyboru pomiędzy nowoczesnymi szkołami ogólnokształcącymi, technicznymi i branżowymi prowadzonymi przez samorząd. Mamy też dużo szkół niesamorządowych. Wykorzystajmy w sposób rozsądny tę możliwość wyboru więcej niż pięciu szkół [tak było w ubiegłym roku - red.] - mówi Grzegorz Kryger.

W tym tygodniu uczniowie klas VIII szkół podstawowych mogą zapoznać się z ofertą szkół branżowych i zawodowych z Gdańska. Trwa Gdański Tydzień Zawodowca. Odbywają się dni otwarte, warsztaty i webinaria. 1 kwietnia w Amber Expo odbędą się Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych.

- Swoją ofertę zaprezentuje 15 szkół zawodowych: techników i branżowych szkół I stopnia i 19 szkół ogólnokształcących. Zachęcam także do rozmowy z doradcami zawodowymi i mentorami - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Podczas targów dostępni będą także wolontariusze, którzy będą się posługiwać językiem ukraińskim. Uczniowie z Ukrainy stanowią blisko 7 proc. wszystkich ósmoklasistów samorządowych szkół podstawowych w Gdańsku.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z