Cały Gdańsk czyta tę jedną książkę. To akcja rodem z USA

"Nieczułość" Martyny Bundy będzie tegoroczną bohaterką akcji "Gdańsk Czyta" - tak zdecydowali mieszkańcy miasta. Wokół tej właśnie książki organizowane będą przeróżne wydarzenia promujące czytelnictwo.
Zobacz wideo

"Gdańsk Czyta" wywodzi się z popularnej w Stanach Zjednoczonych akcji "One City, One Book". - Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby mieszkanek i mieszkańców danego miasta do przeczytania i dyskusji nad jedną, wybraną na dany rok książką - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Pierwsza odsłona gdańskiej akcji odbyła się rok temu. W 2022 roku Gdańsk czytał "Talita" autorstwa Pawła Huellego. Wokół tej książki odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacery literackie czy uroczysty jubileusz 65. urodzin autora. Wszystko po to, by zachęcić do sięgnięcia po właśnie to dzieło. Jak się okazało - skutecznie. W ubiegłym roku zbiór opowiadań Pawła Huellego znalazł się na drugim miejscu najbardziej poczytnych książek w Gdańsku. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna już od 10 lat przygotowuje rankingi wypożyczeń najpopularniejszej beletrystyki o tematyce pomorskiej.

W tym roku gdańszczanie i gdańszczanki czytać będą "Nieczułość" Martyny Bundy. Tytuł wybrali w głosowaniu, które odbyło się na przełomie lutego i marca. "Nieczułość" pokonała w nim "Gdańskie wspomnienia młodości" Johanny Schopenhauer. - Powieść Martyny Bundy zdobyła ponad 70 proc. głosów. Podobnie jak w ubiegłym roku planujemy szereg wydarzeń związanych z promocją tej książki i promocją samego czytelnictwa, choć jest już lepiej niż jeszcze dwa lata temu. Powoli wracamy do stanu sprzed pandemii - mówi Marek Demczuk z WiMBP.

W ubiegłym roku biblioteka odnotowała 1,370 mln wypożyczeń. To o 300 tys. więcej niż w 2021 roku. Gdańszczanie najchętniej sięgali po literaturę obyczajową oraz powieści kryminalne i sensacyjne. - Mam nadzieje, że w tym roku jedną z najczęściej wybieranych książek będzie "Nieczułość" i że mieszkańcy polubią czytanie. Czytanie przenosi nas w świat wyobraźni, jest formą relaksu. Zupełnie inne zmysły się uruchamiają w człowieku, kiedy czyta. Mamy takich czytelników, którzy czytają jedną książkę w tygodniu. Wiem też, że są osoby, które po książkę sięgają tylko raz, dwa razy w roku - dodaje Demczuk.

"Nieczułość" - bohaterka tegorocznej akcji "Gdańsk Czyta" - to powieść o sile kobiecej solidarności na tle ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. To debiut literacki Martyny Bundy. Jest ona też autorką książek: "Kot niebieski" oraz "Podwilcze".

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z