"Przygotowujemy wiele autobusów". Solidarność będzie bronić Jana Pawła II. Będą marsze

NSZZ Solidarność zapowiada masowy udział w marszach w obronie Jana Pawła II. Szef związkowców Piotr Duda otworzył też w Gdańsku wystawę plenerową ukazującą znaczenie papieża dla Solidarności.
Zobacz wideo

Działania związkowców to reakcja na medialne doniesienia mówiące o tym, że Jan Paweł II jako kardynał, metropolita krakowski tuszował pedofilię w Kościele.

- Dla ludzi Solidarności to jest kolejna odsłona ataku na katolików i Kościół katolicki - przekonywał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. - W tej chwili zaatakowano przywódcę Kościoła i duchowego przywódcę Solidarności, jakim był, jest i będzie Jan Paweł II. Ojciec Święty sam bronić się nie może, bo odszedł do Pana, ale żyje w naszych sercach i jako ludzie Solidarności będziemy dawać świadectwo - zaznaczył, stojąc na tle rozwieszonego na siedzibie związku baneru z wizerunkiem papieża i napisem: "Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy!".

Jak podkreślał przewodniczący Duda, związek zawodowy Solidarność rodził się pod krzyżem w Gdańsku. Od samego początku na bramie nr 2 stoczniowcy mieli wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej i Jana Pawła II.

- To tutaj 12 czerwca 1987 roku w czasie pielgrzymki Jana Pawła II wybrzmiały te słowa: "Solidarność to jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu" - cytował papieża Piotr Duda. - Dla nas autorytetami, które mogą wypowiadać się w tej sprawie są historycy IPN, którzy są wiarygodni i mają dostęp do informacji. Jeżeli ci "pseudodziennikarze" bazowali na dokumentach esbeckich, to dla nas jest to sytuacja nie do zaakceptowania - grzmiał szef Solidarności.

Solidarność wyjdzie na ulice

Szef Solidarności zapowiedział, że związkowcy wezmą udział w Marszach Papieskich w całym kraju.

- Cała Solidarność wychodzi na ulice, nie siedzi w domu. Chcemy wspólnie dać świadectwo i dbać o dobre imię Jana Pawła II, będziemy brali udział w marszach lokalnych i wojewódzkich - zapewniał Duda, zapowiadając, że on sam weźmie udział w Marszu Papieskim w Krakowie.

- Region Gdański będzie w Warszawie - dodawał Roman Kuzimski. - Będziemy tam manifestować i pokazywać solidarność z Ojcem Świętym, przygotowujemy wiele autobusów - zapowiadał działacz.

Wystawa w centrum Gdańska

Bardzo widocznym w Gdańsku elementem obrony dobrego imienia Jana Pawła II jest otwarta właśnie wystawa plansz pokazujących znaczenie papieża dla Solidarności. Związkowcy ustawili je na chodniku przed gdańską siedzibą. Grafiki i zdjęcia były już wystawiane w 40. rocznicę I Pielgrzymki Ojca Świętego do Polski.

- Ta wystawa jest pokazaniem tego, co Ojciec Święty przez te wszystkie lata zrobił dla Polski, Solidarności i wolnej demokratycznej Europy - wymieniał Duda. - Nie pozwolimy na szarganie dobrego imienia Jana Pawła II. To dla nas, związkowców z Solidarności, fundament - podkreślał.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z