Wyjątkowe mapy Sopotu. Sprawdzili, komu ucieka ciepło i gdzie świeci zbyt mocno

Zdjęcia zrobione z samolotu mają pokazać sopockim urzędnikom, gdzie można zaoszczędzić na ogrzewaniu, a gdzie kurort jest niewłaściwie oświetlony. Po nocnych lotach ze specjalistycznym sprzętem do fotografowania powstaną dwie bardzo przydatne mapy.
Zobacz wideo

Samolot wyposażony w kamerę termowizyjną krążył nad Sopotem w weekendową noc. Aby zdjęcia były przydatne do analiz, musiały panować optymalne warunki: niska temperatura, brak pokrywy śnieżnej i opadów. Maszyna przez kilka godzin wykonała kilka tysięcy precyzyjnych zdjęć. Miejsca chłodniejsze widnieją na nich w odcieniach zielonych i niebieskich, punkty cieplejsze natomiast są pomarańczowe i czerwone.

- Taka mapa pozwala na odszukanie miejsc z dużymi stratami ciepła, spowodowanymi awariami, usterkami w sieciach ciepłowniczych, ale również wadliwą izolacją sieci - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Na jej podstawie można podjąć działania zapobiegające stratom ciepła, a co za tym idzie, zyskać ogromne oszczędności. Przy obecnych cenach energii takie działania są na wagę złota. Analiza strat ciepła budynków spowoduje nie tylko zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale też będzie się wiązać z niższą emisją dwutlenku węgla i szkodliwych substancji do atmosfery - tłumaczy samorządowiec.

Mapa będzie dostępna w internecie dla każdego zainteresowanego. Właściciele prywatnych domów będą mogli sprawdzić, czy ich budynki są szczelne, czy może wymagają termomodernizacji.

Mapa światła

Równocześnie z mapą ciepła powstaje mapa światła. Jego nadmiar traktowany jest jako zanieczyszczenie przestrzeni, zwłaszcza w okolicach parków czy lasów. Widok z góry pozwala ocenić, jak rozkłada się natężenie miejskiego oświetlenia i zidentyfikować tereny oświetlone nadmiernie i niedostatecznie.

- Dzięki analizie oświetlenia ulicznego dowiemy się, gdzie w Sopocie znajdują się największe skupiska oświetlenia użytkowego i architektonicznego - tłumaczy Skwierawski. - Poznamy miejsca nadmiernie zanieczyszczone światłem oraz te, gdzie jest zbyt ciemno i konieczne jest ich doświetlenie, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Optymalizacja oświetlenia da kolejne oszczędności w opłatach za energię - zaznacza wiceprezydent.

Kolejne warstwy ortofotomapy

Najnowsze zdjęcia zostaną dodane jako kolejne warstwy ortofotomapy Sopotu w systemie ObliView już w pierwszej połowie kwietnia. Na ten moment składa się ona z niemal 17 tysięcy zdjęć wykonanych nie tylko z góry, ale też ukośnie. Można na nich obejrzeć dowolny fragment kurortu z niemal każdej strony, bez zniekształceń.

- Nie ruszając się sprzed komputera, zmierzymy wysokość budynku, powierzchnię dachu i elewacji. Sprawdzimy, jak pada cień w różnych porach dnia i roku, a nawet dowiemy się, jakie gatunki drzew rosną na danej posesji i w jakiej są kondycji - nie ukrywa zadowolenia Skwierawski. - Dzięki danym opublikowanym w serwisie ObliView mamy możliwość lepszej analizy, projektowania i wykorzystania przestrzeni miejskiej. Pozwala to na lepsze zarządzanie miastem - podsumowuje samorządowiec.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z