Spróbują pobić rekord Guinnessa w samobadaniu piersi. "Wokół tej choroby narosło wiele mitów"

REKLAMA
8 marca, z okazji Dnia Kobiet, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się próba pobicia polskiego rekordu Guinnessa w samobadaniu piersi. To część akcji profilaktycznej organizowanej przez miasto.
REKLAMA
Zobacz wideo

Każdego roku na świecie ponad półtora miliona kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. W Polsce każdego dnia ponad 50 kobiet słyszy, że ma tę chorobę. Tylko badania profilaktyczne mogą uratować życie, a wczesna diagnostyka gwarantuje wyleczenie. Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi.

REKLAMA

Jak prawidłowo je wykonać? Tego będzie można dowiedzieć się 8 marca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Odbędzie się tam akcja profilaktyczna związana z rakiem piersi. - Zachęcam wszystkie gdańszczanki do tego, aby szczególnie w Dzień Kobiet zadbały o siebie, o swoją wiedzę na temat profilaktyki i systematycznego, właściwego samobadania. Abyśmy mogły cieszyć się dobrym zdrowiem - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Jak podkreślają lekarze, samobadanie piersi powinno być wykonywane raz w miesiącu - najlepiej w pierwszej połowie cyklu, w stałych odstępach czasu. Takie badanie pozwala zauważyć pierwsze niepokojące zmiany w strukturze, kształcie czy wyglądzie piersi i wykryć chorobę na wczesnym etapie. Oprócz tego należy regularnie wykonywać badanie USG czy mammografię.

Profilaktyka w Polsce

- Jeśli chodzi o badania profilaktyczne w Polce, nie jest najlepiej. W krajach skandynawskich zgłaszalność na mammografię przesiewową przekracza 90 procent. W Polsce wynosi około 40 procent. Raz na dwa lata kobieta między 50., a 69. rokiem życia może za darmo zrobić mammografię, ale kobiety się po prostu nie zgłaszają - przyznaje prof. Elżbieta Senkus-Konefka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Mimo prowadzanych kampanii czy akcji informacyjnych wciąż funkcjonuje sporo mitów na temat raka piersi - mówi dr Paweł Kabata, chirurg onkolog z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. - Te mity od lat się nie zmieniają, na przykład, że raka nie należy ruszać, bo się rozsieje. Albo że lepiej nie robić biopsji, bo można spowodować szybszy rozwój choroby. Do tego często dochodzi strach przed diagnozą. A rak nie musi oznaczać końca życia. Może być tylko epizodem. Współczesna medycyna ma wiele do zaoferowania - dodaje.

REKLAMA

Będą bić rekord Guinnessa

- Warto też prosić swojego ginekologa o zbadanie piersi, jeśli sam nie wyjdzie z taką inicjatywą - radzi Ewelina Puszkin, wiceprezeska Fundacji OmeaLife, która podczas środowej akcji opowie o stawianiu pierwszych kroków do skutecznej diagnozy i rozpoczęcia leczenia, w razie rozpoznania u siebie symptomów choroby. Będzie także możliwość skonsultowania się z chirurgiem onkologiem Pawłem Kabatą, a Anna Szablewska opowie o czynnikach psychoonkologicznych.

Podjęta zostanie również próba pobicia polskiego rekordu Guinnessa w liczbie samobadających się uczestniczek. Światowy rekord Guinnessa wynosi 2790 osób. Wydarzenie w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku zaczyna się o godzinie 12.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory