Koniec korków w tunelu pod Martwą Wisłą? Ciężarówki z węglem będą przeniesione na nowy parking

Jest pomysł na usprawnienie blokowanego przez ciężarówki ruchu na Trasie Sucharskiego w Gdańsku i ograniczenie rozprzestrzeniania się pyłu węglowego w tej cześci miasta. Przy rondzie na ul. Budowniczych Portu Gdańskiego zostanie uruchomiony specjalny parking dla ciężarówek, które oczekują na załadunek węgla w porcie. A to nie koniec zmian.
Zobacz wideo

Od początku roku dziesiątki ciężarówek, które przewożą węgiel z Portu Gdańsk, powodują ogromne utrudnienia. Mieszkańcy nieustannie skarżą się na korki na Trasie Sucharskiego, zatory w tunelu pod Martwą Wisłą oraz zanieczyszczenie okolicy pyłem węglowym.

Urzędnicy miejscy też widzą problem. "Zatory w tunelu pod Martwą Wisłą następują kilka razy dziennie. Stoi cała nitka. Rondo na ul. Ku Ujściu nie odbiera tak ogromnego natężenia tirów. Co więcej, przewożony ładunek niejednokrotnie nie jest przykrywany plandeką. Tunel i infrastruktura na trasie zostały zanieczyszczone węglem i korą drzewną z transportów" - informowali w jednym z komunikatów. 

W połowie stycznia w Urzędzie Miejskim w Gdańsku odbyło się spotkanie, którego celem miało być rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Wzięli w nim udział przedstawiciele m.in. miasta, portu i policji. - Wiemy, że cała Polska czeka na węgiel. Musimy jednak brać pod uwagę, że mieszkańcy dzielnic znajdujących się w okolicy portu nie mogą tak dotkliwie odczuwać negatywnych skutków transportu tego surowca - mówił wtedy Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. Teraz zapadły konkretne decyzje.

Jest pomysł na rozwiązanie problemu

- 10 lutego przy rondzie na ul. Budowniczych Portu Gdańskiego uruchomiony zostanie parking dla pojazdów ciężarowych oczekujących na załadunek węgla w gdańskim porcie. Będzie obowiązkowy i pomieści około 50 pojazdów - informuje Magdalena Kiljan z gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

- Specjalne miejsce, w którym ciężarówki będą obowiązkowo musiały oczekiwać na załadunek węgla, usprawni ruch w rejonie portu, szczególnie na Trasie Sucharskiego, od strony mostu wantowego i drogi S7 oraz na węźle Ku Ujściu. Do tej pory pojazdy ciężarowe oczekiwały na wjazd na teren portu blokując pasy ruchu na Trasie Sucharskiego, a także na ul. Kontenerowej. Dzięki nowemu parkingowi będą one oczekiwać na załadunek poza jezdnią - zaznacza Kiljan.

Punkt awizacji - bo taką nazwę ma miejsce odstawcze dla pojazdów przewożących węgiel, wyznaczony został w bezpośrednim sąsiedztwie ronda. By ułatwić kierowcom dojazd do punktu, na drogach prowadzących do niego ustawione zostanie specjalne oznakowanie. Na parkingu kierowcy ciężarówek będą oczekiwać na możliwość załadunku węgla. - Dopiero po otrzymaniu od spedytorów informacji o wolnych miejscach załadowczych pojazdy będą wypuszczane z punktu do poszczególnych stanowisk w celu załadunku - wyjaśnia rzeczniczka ZDiZ.

A to nie koniec zmian. Oprócz uruchomienia parkingu dla ciężarówek z węglem - od 10 lutego do odwołania - w tunelu pod Martwą Wisłą obniżona zostanie dopuszczalna prędkość z 70 do 50 km/h. Ograniczenie obowiązywać będzie od godziny 5 do 22. Niższa prędkość pojazdów ma ograniczyć rozprzestrzeniania się pyłu węglowego.

Urzędnicy zapewniają, że po wprowadzeniu zmian będą monitorować sytuację na trasach dojazdowych do portu i w miarę potrzeb wdrażać kolejne rozwiązania.

>> CZYTAJ WIĘCEJ WIADOMOŚCI Z TRÓJMIASTA <<

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z