Posłanki PO piszą listy do polityków PiS. "To taki trochę głos rozpaczy"

Wyjaśnień w sprawie głosowania dotyczącego ustawy metropolitalnej dla Pomorza domagają się posłanki Platformy Obywatelskiej z Gdańska. Projekt ustawy, która przyniosłaby korzyści dla regionu, leży w sejmowej zamrażarce od ponad dwóch lat. Przeciwko włączeniu go do porządku obrad głosowali przedstawiciele partii rządzącej, także z Pomorza.
Zobacz wideo

- Na to głosowanie czekaliśmy 870 dni. Myślę, że już ta statystyka pokazuje złą wolę ze strony rządzących - nie ukrywała rozczarowania posłanka Agnieszka Pomaska (PO). Chodzi o głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obrad w Sejmie ustawy metropolitalnej dla Pomorza, które odbyło się tuż przed weekendem.

- To nie było nawet głosowanie nad ustawą, tylko nad tym, czy w ogóle dyskutować o tym, jak ma ta ustawa wyglądać. (...) Najbardziej zaskoczone jesteśmy tym, że mimo wielu deklaracji, siedmiu posłów PiS z Pomorza zagłosowało nie przeciw konkretnym zapisom tego dokumentu, a w ogóle przeciw idei ustawy metropolitalnej - podkreślała.

List do posłów PiS

Parlamentarzystki domagają się wyjaśnień. Każdy z pomorskich posłów PiS ma otrzymać specjalny list w tej sprawie. - Te wyjaśnienia należą się przede wszystkim mieszkańcom i mieszkankom Pomorza - przekonywała Pomaska. - To jest nasze wezwanie do rozsądku, taki trochę głos rozpaczy. Nie rozumiemy, dlaczego ktoś, kto jest z Pomorza, nie chce sprawić, by to Pomorze lepiej się rozwijało. A tak wyglądało właśnie to głosowanie - dodała parlamentarzystka.

W piśmie adresowanym do pomorskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości czytamy między innymi o korzyściach, które przyniosłaby ustawa. "Przyjęcie tzw. ustawy metropolitalnej ma w założeniu stać się realną zmianą w jakości życia mieszkańców Pomorza, zarówno metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot, jak i sąsiadujących z nią powiatów. Ustawa to dodatkowe 5 proc. z podatku PIT mieszkańców Pomorza, które - zamiast trafiać do budżetu centralnego - pozostaną w naszym regionie. Według szacunków to ponad 200 mln zł, które będą przeznaczone przede wszystkim na transport zbiorowy, nowe połączenia, wspólny bilet, węzły przesiadkowe i drogi, na spójne planowanie przestrzenne, promocję, turystykę i ochronę środowiska" - przekonują w piśmie polityczki Platformy Obywatelskiej.

Czy ministerstwo popiera ustawę?

Poza listami gdańskie posłanki wystosowały też interpelację do szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z pytaniem, czy popiera pomysł utworzenia metropolii na Pomorzu. - Rząd obiecał, że jeśli ustawa metropolitalna dla Śląska okaże się sukcesem, to będzie zgoda na powoływanie metropolii w innych miejscach - mówiła posłanka Małgorzata Chmiel.

Przypomniała, że już raz pytała rządzących, co dalej z metropolią pomorską. - Otrzymałam odpowiedź w kwietniu 2021 roku, że z powodu pandemii nie są w stanie określić, czy metropolia na Śląsku okazała się sukcesem. W związku z tym wspólnie z posłanką Agnieszką Pomaską teraz wystosowałyśmy drugą interpelację z tym samym pytaniem. Zapytałyśmy ministra, czy możemy liczyć na poparcie dla pomorskiej metropolii - podsumowała posłanka.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z