"Koksik" przestanie zadymiać okolice. Mieszkańcy mają zyskać lepsze powietrze i niższe rachunki

Tysiące ton dwutlenku węgla mniej będzie trafiało do atmosfery w Redzie na Pomorzu. Leżące tuż obok Trójmiasta miasteczko podłącza lokalną kotłownię do sieci ciepłowniczej Gdyni. - To zdecydowanie poprawi jakość powietrza w okolicy - zapewniają urzędnicy.
Zobacz wideo

Działające od 40  lat Miejskie Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Komunalne "Koksik" w Redzie zaopatruje w ciepło połowę miasta. Funkcjonujące w nim trzy kotły węglowe zużywają prawie 11 tysięcy ton miału węglowego rocznie. Zakład, mimo że był wielokrotnie modernizowany, emituje do atmosfery wiele szkodliwych związków. Po połączeniu z Gdynią, spalanie w Redzie ma być ograniczone nawet o 90 procent.

- Zmieni się to, że częściowo wyłączymy z eksploatacji ciepłownię opartą na spalaniu miału węglowego - mówi Jarosław Kubera, prezes MPCK "Koksik". - Będziemy ogrzewać miasto ciepłem produkowanym w elektrociepłowni w Gdyni - dodaje.

Mniej zanieczyszczeń, więcej bezpieczeństwa

- Emisja dwutlenku węgla w Redzie obniży się o 8,5 tysiąca ton rocznie, mniejsze będą także emisje tlenku węgla, tlenków azotu, dwutlenku siarki i pyłów - tłumaczy Urszula Pakulska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Na przedsięwzięciu finansowo skorzystają też mieszkańcy, gdyż po jego zakończeniu mniej płacić będą za ciepło - zapewnia.

- Realizacja tej inwestycji to duże wyzwanie techniczne, ale warto było je podjąć. Bardzo cieszy mnie to, że zmniejszymy emisję dwutlenku węgla z komina w Redzie. Mniejsza będzie również opłata z tytułu konieczności zakupu uprawnień za emisję dwutlenku węgla - tłumaczy burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński. - Projekt ten zapewni nam także bezpieczeństwo energetyczne. Co do zasady ciepło przesyłane będzie siecią z Gdyni do Redy. Jednakże, gdy zaistnieje taka konieczność, z łatwością będzie można zmienić kierunki przesyłu z Redy do Gdyni. Dążymy do poprawy jakości życia w naszym mieście pod każdym względem - zapewnia samorządowiec

Ciepło z Gdyni już za kilka tygodni

Prace związane z realizacją przedsięwzięcia podzielono na dwa etapy. W pierwszym przebudowana została istniejąca sieć ciepłownicza przy ul. Morskiej, w drugim - budowany jest nowy odcinek łączący sieć gdyńską z siecią redzką.

- Prace zmierzają ku końcowi. Zrealizowano większość prac ziemnych, uporządkowywany jest teren budowy. W ciągu najbliższych dwóch tygodni nastąpi fizyczne połączenie systemów ciepłowniczych i przystąpimy do stopniowego uruchomienia dostaw ciepła produkowanego w EC Gdynia do Redy. Jednocześnie trwają również procedury administracyjne związane ze zmianą sposobu dostaw ciepła do Redy - objaśnia Jarosław Kubera.

Pełne połączenie wiosną

Budowa ciepłowniczego łącznika pochłonie 2,6 miliona złotych. Większość tej kwoty pochodzi z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

- Czystość powietrza to jeden z priorytetów naszej działalności. Bardzo ważne dla nas jest to, aby mieszkańcy województwa pomorskiego oddychali dobrej jakości powietrzem - przekonuje Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku. - Podejmujemy wiele starań, aby z naszego regionu zniknęły kotły zanieczyszczające powietrze. Wszyscy wiemy, jak groźny jest smog i jak niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Cieszy nas każda inwestycja, która podejmowana jest z troską o ludzi i środowisko - dodaje.

Połączenie sieci ma zakończyć się w kwietniu tego roku. - Obniżenie emisji CO2 o 8,5 tysięcy ton rocznie to około 90 procent mniej. Jakość powietrza w Redzie i okolicach poprawi się zdecydowanie - podsumowuje Gajda.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny