Gdańskie lotnisko idzie na rekord. "Będziemy mieli najwięcej pasażerów w historii"

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obsłużył w minionym roku ponad 4,5 miliona pasażerów - to o 112 procent więcej niż w roku 2021. Rekordowym miesiącem okazał się lipiec, kiedy odnotowano tu prawie 568 tysięcy podróżnych. Co dalej? Port przedstawił plany na obecny rok.
Zobacz wideo

- Jestem przekonany, że przed nami rekordowy 2023 rok i będziemy mieli najwięcej pasażerów w historii naszego lotniska - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Ubiegły rok też należał do rekordowych. Gdańskie lotnisko obsłużyło 4 576 705 pasażerów. To ponad 112 proc. więcej niż w roku 2021, a tylko o 14,9 proc. mniej niż w rekordowym roku 2019, kiedy lotnisko odwiedziło prawie 5,4 mln gości.

- Za nami bardzo dobry rok. Wyszliśmy z dołka. Odbudowaliśmy ruch lotniczy, który wrócił do poziomu 85 proc. rekordowego roku 2019. To pokazuje, że ani wojna w Ukrainie, ani inflacja nie przestraszyły naszych klientów. Chcieli i nadal chcą latać. I mamy nadzieję, że to się nie zmieni - dodaje Kloskowski.

Najchętniej wybieranym kierunkiem z Gdańska okazał się Londyn, który wybrało ponad 380 tys. podróżnych. Na drugim miejscu jest Oslo, a na trzecim Sztokholm. Natomiast pasażerowie lotów czarterowych najchętniej wybierali loty do Turcji, Grecji i Egiptu.

>> Czytaj także: Lotnisko w Łodzi obsłużyło 200 tysięcy pasażerów. "Może być lepiej, ale pod jednym warunkiem"

Rekordowy lipiec

Najlepszym miesiącem dla gdańskiego portu był lipiec, kiedy obsłużono prawie 568 tysięcy osób. Jeszcze nigdy w historii lotniska nie było tylu podróżnych w ciągu jednego miesiąca

Za dobrymi wynikami idą też pieniądze. - Po bardzo trudnych latach kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, mimo trudności gospodarczych zewnętrznych i wewnętrznych, wzrostu kosztów i inflacji, udało nam się wypracować prawie 23 miliony złotych zysku. To świetna wiadomość dla spółki, jej właścicieli i pracowników, bo firma nadal może się rozwijać - chwali się prezes.

A plany na ten rok są ambitne. Gdańskie lotnisko chce pobić rekord w liczbie odprawionych pasażerów, a chodzi o 5,5 miliona osób. 

Teraz z gdańskiego lotniska lata siedem linii lotniczych - na 55 lotnisk, do 17 krajów. W siatce jest 65 połączeń. W sezonie wiosenno-letnim liczba połączeń z Gdańska ma zwiększyć się do co najmniej 85.

Obecnie Port Lotniczy Gdańsk jest trzecim w kraju - za Warszawą i Krakowem. W przyszłym roku lotnisko będzie obchodzić 50-lecie.

>> Więcej informacji z Trójmiasta znajdziesz tu <<

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny