Gdańsk. Tramwaje na Nowej Warszawskiej. Miasto podało datę uruchomienia linii

Nowa linia tramwajowa w Gdańsku coraz bliżej otwarcia. Budowa torów na Nowej Warszawskiej dobiegła końca. Pierwsi pasażerowie mają pojechać tędy już na początku marca. Miasto czeka na dopełnienie ostatnich formalności.
Zobacz wideo

Nowa Warszawska to tramwajowa trasa łącząca aleje Havla i Adamowicza. Tory mają długość dwóch kilometrów. Powstały przy niej trzy nowe przystanki: Łódzka, Piotrkowska i Częstochowska. Na skrzyżowaniu Nowej Warszawskiej, ul. Łódzkiej i al. Havla zdecydowano się na budowę trzech torów, dzięki czemu pojazdy nie będą stały w tramwajowym korku.

- Linia będzie elementem szerszego układu tramwajowego, do którego brakuje jeszcze trasy łączącej Gdańsk Południe z Wrzeszczem - tłumaczy wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. - To spowoduje, że cały układ zostanie domknięty i będziemy mogli jeszcze lepiej skomunikować Górny i Dolny Taras naszego miasta - dodaje.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to 4 marca nastąpi uroczyste otwarcie linii tramwajowej Nowa Warszawska - podkreśla prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Dwukilometrowy odcinek nowej linii tramwajowej kosztował 60 milionów złotych, a dwie trzecie z nich, czyli ponad 40 milionów, to pieniądze pochodzące z Funduszu Spójności - dodaje.

Ostatnie formalności

Prace na budowie są już zakończone. Trwają ostatnie procedury związane z jej odbiorem. - To prace dokumentacyjne. Zestaw protokołów został już złożony do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej - wyjaśnia wiceprezydent Piotr Grzelak. - Po otrzymaniu potwierdzenia dokumenty i zgłoszenie zakończenia budowy zostanie złożone do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i Powiatowego Wojewódzkiego Inspektoratu Budowlanego. Obie instytucje - po analizie, na którą w przypadku braku uwag mają dwa tygodnie - wystawią tzw. brak sprzeciwu do zgłoszenia o zakończeniu budowy - podkreśla.

Na nowej trasie tramwaje będą miały możliwość szybszej jazdy. - Ustaliliśmy, że ruch w tym miejscu będzie odbywał się z prędkością 70 km/h. To spowoduje, że będzie alternatywą dla transportu indywidualnego i na tym nam szczególnie zależy - podkreśla wiceprezydent Borawski.

Zmiany w rozkładach

Oddanie inwestycji oznacza modyfikacje w rozkładach i trasach połączeń tras tramwajowych i autobusowych. Pierwsze miesiące nowego funkcjonowania zmian będą testem.

- Najważniejsze założenia zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu trasy tramwajowej to wydłużenie trasy linii 3 z Chełmu Witosa do pętli Łostowice Świętokrzyska, skierowanie tramwajów linii 2 i 4 do Lawendowego Wzgórza - zamiast do Łostowic Świętokrzyskiej, wznowienie funkcjonowania linii 11 w dni powszednie na trasie: Lawendowe Wzgórze - Nowa Warszawska - Chełm - Dworzec Główny - Strzyża PKM oraz to, że tramwaje linii 12 będą kończyć swój bieg na pętli Ujeścisko zamiast na Lawendowym Wzgórzu - wylicza Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego urzędu miasta.

Nowa linia tramwajowa wywoła zmiany także w rozkładach autobusowych. Linia 118 zostanie zawieszona, autobusy linii 108 przejmą obsługę Zaroślaka i Starego Chełmu, autobusy linii 156 będą dojeżdżać tylko do węzła przesiadkowego "Ujeścisko", tj. nie będą już dalej jechać przez ul. Piotrkowską do pętli Siedlce. Dodatkowo autobusy linii 175 pojadą tzw. Nową Olchową.

Zaplanowane zmiany, jak podkreślają samorządowcy, nie są ostateczne. - Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, aby jeszcze lepiej dostosować ruch do potrzeb użytkowników - zapewnia Piotr Borawski.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z