Gdańsk. Popularna trasa staje się jednokierunkowa. Szykują się potężne utrudnienia

Poważne utrudnienia na ulicy Budowanych w Gdańsku. Przez osiem miesięcy ta jedna z najbardziej obciążonych ruchem samochodowym dróg będzie jednokierunkowa. Mieszkańcy długo czekali na remont tej przeprawy, ale teraz obawiają się, że utkną w gigantycznych korkach.
Zobacz wideo

Znaki i tablice informujące o zmianach na ulicy Budowlanych pojawiły się już miesiąc temu. Miały przygotować kierowców do nowej organizacji ruchu. Od poniedziałku (23 stycznia) ulica Budowlanych - na odcinku od stacji PKM Matarnia do tzw. ronda turbinowego - stanie się drogą jednokierunkową.

- Kierowcy będą poruszali się w kierunku ronda, a w przeciwnym kierunku będą korzystali z objazdu przez Nowatorów, Kartuską, Obwodnicę Trójmiasta i ulicę Słowackiego. Zmiana w organizacji ruchu wprowadzona zostanie po porannym szczycie komunikacyjnym, około 11 - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Mieszkańcy i kierowcy na przebudowę ulicy Budowlanych czekali od dawna. Teraz obawiają się jednak, że najbliższe miesiące spędzą w gigantycznych korkach. - A nie można było wprowadzić ruchu wahadłowego? Rano otwarty były pas w stronę Słowackiego, po południu w stronę Kaszub. Może jeszcze warto się nad tym zastanowić? - pytają.

Zmieniona organizacja ruchu na Budowlanych utrzyma się do września. Jeśli postępy prac na to pozwolą, ruch dwukierunkowy na ulicy Budowlanych zostanie przywrócony wcześniej - zapowiada Niezgoda.

organizacja ruchu ul. Budowlanychorganizacja ruchu ul. Budowlanych DRMG

Kluczowy etap inwestycji

Pierwsze prace na Budowlanych rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. - Inwestycja ma na celu utworzenie dwóch pasów ruchu w kierunku ulicy Nowatorów i pasa ruchu w kierunku PKM Matarnia, ale również chodników z dopuszczeniem ruchu rowerowego. Przebudowane zostaną sieci podziemne. 23 stycznia wchodzimy w kluczowy etap realizacji tej inwestycji - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

Obecnie na ulicy Budowlanych trwają prace ziemne pod nowy pas jezdni i chodnik. Trwa budowa kanalizacji deszczowej oraz sieci ciepłowniczej i teletechnicznej. Koszt przebudowy ulicy Budowlanych to prawie 30 milionów złotych.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z