"Pamięć o Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa". Czwarta rocznica tragicznych wydarzeń w Gdańsku

REKLAMA
Złożenie kwiatów w miejscu zamachu, prezentacja laureata specjalnej nagrody i manifestacja #StopHejt - to część wydarzeń związanych z 4. rocznicą tragicznej śmierci prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz został zaatakowany na oczach tłumu 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oskarżony o zabójstwo Stefan W. do dzisiaj nie został osądzony.
REKLAMA
Zobacz wideo

W miejscu, gdzie doszło do zamachu na prezydenta Gdańska - między Katownią a Złotą Bramą - wmurowana jest pamiątkowa tablica. Właśnie tam w piątek (13 stycznia), o godzinie 19, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. jego następczyni - obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i bliscy zmarłego - wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz. Udział w uroczystościach zapowiedzieli też samorządowcy i politycy.

REKLAMA

Z carillonu Ratusza Głównego Miasta ponownie zabrzmi utwór "The Sound of Silence", na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, jakie miało miejsce na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Uczestnicy uroczystości przeniosą się potem do Bazyliki Mariackiej, gdzie zaplanowana jest modlitwa międzywyznaniowa i złożenie kwiatów przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza.

Serce ze zniczy

Przed uroczystościami, na placu przy Europejskim Centrum Solidarności, odbędzie się wspólne układanie serca ze zniczy. Wszystko w ramach akcji społecznej Serce #StopHejt. W tym roku Komitet Obrony Demokracji organizuje to wydarzenie - przy wsparciu i pomocy Instytutu Pawła Adamowicza, Fundacji Wspólnota Gdańska, stowarzyszeń Tolerado i Warto być Przyzwoitym, stowarzyszenia Skwer Władysława Bartoszewskiego i Fundacji Gdańskiej. Będzie to również demonstracja sprzeciwu wobec nienawiści, do której włączają się miasta z całej Polski.

Nagroda im. Adamowicza

Tego samego dnia, w samo południe, w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności, zostanie ogłoszony laureat II edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza. Nagroda ta przyznawana jest za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN i miastem Gdańsk.

Jej celem - jak czytamy w uzasadnieniu - jest docenienie tych, którzy "w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii". 

REKLAMA

Weekend wspomnień

Gdańskie obchody zaplanowane są na cały weekend. W sobotę (14 stycznia) w Dworze Artusa odbędzie się promocja albumu pt. "Cisza / Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska".

- Publikacja zawiera fotografie prezentowane na wystawie czasowej o tym samym tytule, zorganizowanej w 2022 roku przez Muzeum Gdańska, we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów - tłumaczy Patryk Rosiński z biura prasowego urzędu miasta. - Znajdują się w niej zdjęcia dokumentujące czas żałoby w Gdańsku po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza - dodaje.

W Europejskim Centrum Solidarności zaplanowane są też dwa okolicznościowe spotkania. W sobotę - pod hasłem "Nadzieja mieszka w naszym mieście" oraz w niedzielę - "Wieczór dla przyjaciela", przywołujący osobę prezydenta i wartości, jakie były mu drogie.

"Zatrzymajmy się i pomyślmy"

- Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. To, jak wygląda dziś Gdańsk, to w dużej mierze jego zasługa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby zatrzymali się na chwilę i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wspominając ostatnie słowa Pawła Adamowicza. "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam!" - mówił prezydent chwilę przed zamachem.

REKLAMA

Stefan W. jeszcze czeka na wyrok

Proces dotyczący morderstwa Pawła Adamowicza wciąż trwa. Oskarżony o zabójstwo Stefan W. wciąż czeka na wyrok. W drugiej połowie grudnia odbyła się dziewiętnasta rozprawa

Prokuratorskie śledztwo trwało bardzo długo i doprowadziło do powstania trzech, częściowo sprzecznych ze sobą, opinii biegłych dotyczących poczytalności oskarżonego. Proces zbliża się do finału, mowy końcowe zaplanowane są na marzec.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory