Wezwanie fachowca przekracza skromny domowy budżet? W Gdańsku znaleźli na to pomysł

Cieknący kran, nieszczelne okno czy połamane oparcie w ulubionym fotelu - senior z ich naprawą może sobie nie poradzić. Mieszkańcy Gdańska, którzy ukończyli 70 lat, mogą liczyć na bezpłatną pomoc "złotej rączki". Projekt cieszy się ogromną popularnością.
Zobacz wideo

"Złota rączka dla seniora" to inicjatywa, dzięki której mieszkańcy Gdańska - w wieku 70 plus - mogą skorzystać z bezpłatnych, drobnych usług fachowca w swoim domu. To oferta wsparcia zwłaszcza dla samotnych seniorek i seniorów, mniej sprawnych fizycznie, dysponujących skromnym budżetem. - Dla schorowanej, starszej osoby wymiana zepsutej żarówki w łazience czy naprawa cieknącego kranu mogą stanowić poważny problem. A wezwanie fachowca za 200 złotych przekracza skromny domowy budżet -mówi Katarzyna Littwin, dyrektorka Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej (GSS).

To właśnie Gdańska Spółdzielnia Socjalna, na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, od ponad trzech lat realizuje projekt "Złota rączka dla seniora". Początkowo miał on potrwać tylko kilka miesięcy. Okazało się jednak, że jest bardzo potrzebny. Podczas pilotażu skorzystało z niego pół tysiąca gdańszczan i gdańszczanek. Z roku na rok ta liczba rośnie. - W ubiegłym roku o pomoc "złotej rączki" poprosiło ponad 800 osób, usunięto 1176 usterek - wylicza Littwin.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło usterek hydraulicznych. Chodziło o cieknące spłuczki i krany oraz wymianę baterii. Seniorzy często prosili też o pomoc przy wymianie żarówki, naprawie gniazdka elektrycznego i szafek kuchennych. - Wydaje się, że to drobiazgi, ale te drobiazgi naprawdę potrafią starszej osobie utrudnić życie - mówi dyrektorka GSS. 

Tylko pretekst

Podkreśla jednak, że pomoc "złotej rączki" ma też wymiar społeczny. Bo zdarza się, że urwany zawias jest tylko pretekstem, żeby sobie z fachowcem po prostu porozmawiać. - Taki nawet krótki kontakt podczas usuwania usterki daje seniorom poczucie, że nie są sami i że jest ktoś, kto im pomoże. To jest bardzo ważne - dodaje nasza rozmówczyni.

Żeby skorzystać z pomocy, należy zadzwonić do Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej (pod numer 881 703 096) i zgłosić problem. Zgłoszenia są przyjmowane w dni powszednie, w godzinach 8-16. - Praca fachowca jest dla seniora bezpłatna. Jeśli naprawa usterki wymaga zakupu materiałów, koszt, który pokrywa miasto, wynosi maksymalnie 80 zł brutto. Jeśli kwota naprawy jest wyższa, różnicę (po wcześniejszej konsultacji) pokrywa senior - wyjaśnia szefowa spółdzielni. Po wsparcie "złotej rączki" jedna osoba może zwrócić się maksymalnie dwa razy do roku. Pomoc realizowana jest na terenie całego Gdańska.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z