Wymyślanie imion dla gepardów, wspólne gotowanie z Dulkiewicz. Gdańsk ogłasza atrakcje na finał WOŚP

Gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w tym roku na terenach postoczniowych. Władze miasta ogłosiły pierwsze szczegóły - zaplanowanego na ostatnią niedzielę stycznia - charytatywnego święta. Główną sceną finału będzie klub B90, bankiem - Europejskie Centrum Solidarności, a jedną z atrakcji - możliwość nazwania małych gepardów.
Zobacz wideo

Na ulice Gdańska wyjdzie blisko tysiąc wolontariuszy z dziesięciu sztabów. - Po raz kolejny wolontariusze w Gdańsku pokazali, że pomoc jest w ich sercach mocno zapisana, bo już pięć dni od startu rekrutacji cała lista została wypełniona - nie ukrywał radości Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu.

- Najstarszym wolontariuszem w naszym sztabie jest pan Henryk, który ma 74 lata. Najmłodszymi natomiast są Jędrek i Amelia, którzy niedawno przyszli na świat. Wszyscy gramy do jednej puszki, dlatego tego dnia miejmy lekkie, ale pełne puszki - zachęcał.

Orkiestrowe miasteczko pod dźwigami

Orkiestrowe miasteczko stanie na terenach postoczniowych, w okolicy ulicy Elektryków. Wśród atrakcji zaplanowano pokazy ratownicze, szkolenia z pierwszej pomocy i orkiestrowy sklepik. Tegoroczny cel kwesty to walka z sepsą, czyli śmiertelnie groźnym stanem związanym z zakażeniem organizmu.

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to dzieło, które trwa już 31 lat. Dzieło, które łączy, a nie dzieli - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Coraz częściej słyszymy o różnych zakażeniach, powikłaniach i niestety także śmierci związanej z sepsą. Na ten cel będziemy zbierać pieniądze w tym roku. Ja także będę wolontariuszką i będę zbierała pieniądze na ulicach naszego miasta - zapewniała.

Centrum w B90

Główna scena gdańskiego finału stanie w klubie B90 (przy Elektryków). Wystąpią na niej polscy artyści: Kasia Kowalska, Julia Żugaj, Jan Elf Czerwiński, 1One no i Nieznany Wykonawca.

- 29 stycznia, od godziny 16 do 21, zapraszamy do miasteczka wolontariuszy - zachęcał Karol Gzyl, wiceprezes Fundacji Gdańskiej. - Tradycyjnie, po godzinie 20 wypuścimy symboliczne światełko do nieba. Gramy odpowiedzialnie i bezpiecznie. Mamy także udogodnienie dla wolontariuszy, którzy będą rozliczali swoje puszki w Europejskim Centrum Solidarności. Właśnie z tego miejsca - do miasteczka WOŚP - będą kursowały mikrobusy - dodał.

Wyjątkowe aukcje

Finał WOŚP to także aukcje. Jedną z nich ma być możliwość nadania imion gdańskim gepardom. Cztery samiczki i jeden samczyk przyszły na świat jesienią ubiegłego roku. Dyrekcja ogrodu postanowiła, że prawo do ich nazwania przekaże właśnie na rzecz Orkiestry.

Swój czas jako gospodyni - zarówno miasta, jak i domu - zaproponowała z kolei prezydentka Gdańska. - W ramach aukcji zachęcam do wspólnego gotowania ze mną - zachęcała Aleksandra Dulkiewicz - Okazja jest szczególna, bo pod koniec ubiegłego roku opublikowaliśmy książkę "Smaki Gdańska" z wyjątkowymi recepturami. Właśnie jeden z przepisów będzie można ugotować wspólnie. Drugą atrakcją będzie wizyta ze mną i z moimi współpracownikami na jednej z gdańskich inwestycji, na przykład na budowie Termicznego Zakładu Przetwarzania Odpadów, czyli po prostu spalarni - dodała.

- Zachęcam firmy, instytucje i osoby indywidualne, które posiadają ciekawe rzeczy w swoich zbiorach do tego, żeby przekazać je w tym roku na aukcje - apelował Dawid Jastrzębski. - Wszystkie aukcje dostępne będą na stronie Allegro Gdańsk dla WOŚP - dodał.

Gdański finał będzie można wesprzeć także w inny sposób. Przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza, już 16 stycznia stanie e-puszka. Umieszczony zostanie na niej panel z kodem QR, umożliwiający wpłatę. Przypomnijmy, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 w wyniku zadania mu (w dniu poprzednim) ran przez zamachowca podczas udziału w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z