Mały szlak, a duża ulga. Gdańsk otworzył łącznik między dwiema dzielnicami

Nowa ulica połączyła dwie gdańskie dzielnice Ujeścisko-Łostowice oraz Jasień. I chociaż jej długość wynosi mniej niż pół kilometra, to wpływ na życie mieszkańców będzie ogromny - zarówno jeśli chodzi o dostępność dla pieszych, jak i ruch samochodowy, i komunikację miejską.
Zobacz wideo

Sąsiadujące ze sobą dzielnice Jasień i Ujeścisko rozrastają się bardzo szybko. Łącząca je ulica sprawi, że mieszkańcom będzie łatwiej funkcjonować w obu tych przestrzeniach. Do tej pory droga do szkoły czy pracy - w wielu przypadkach - musiała być wytyczana naokoło.

- Wydłużenie ulicy Piotrkowskiej w stronę ulicy Lawendowe Wzgórze, gdzie mamy już tramwaj, przedszkole, szkołę, pętlę autobusową, udrożni ruch nie tylko podczas porannych korków. Inwestycja kosztowała gdańskiego podatnika niemało, bo 6,5 miliona złotych, ponieważ przebiegała w miejscach, gdzie mamy duże przewyższenia terenu - podkreśliła podczas otwarcia ulicy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - To kolejna inwestycja. Już za parę tygodni będziemy się cieszyli z uruchomienia linii tramwajowej dosłownie kilkaset metrów stąd - zapowiadała.

Duża ulga dla mieszkańców

Południowe dzielnice Gdańska niemal codziennie są zakorkowane. Budowa kolejnych bloków i osiedli następuje szybciej niż wytyczanie nowych ulic. Dzięki Piotrkowskiej kierowcy wyjeżdżający z części Ujeściska, położonej na południe od ul. Warszawskiej - zyskali drugi wyjazd z dzielnicy.

- Raduje się serce, że mamy ten łącznik, bo jest to bardzo ważne połączenie. Natomiast jest to kropelka w morzu naszych potrzeb dzielnicowych. Ale dzisiaj cieszymy się z tego, co mamy - mówił Piotr Lachowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

W podobnym tonie wypowiadał się przedstawiciel rady dzielnicy Jasień Tomasz Torcz. - Każdy kawałek infrastruktury komunikacyjnej w południowych dzielnicach jest ważny. Dlatego bardzo się cieszymy z tego i mamy nadzieję, że właśnie ten łącznik - między Jasieniem a Ujeściskiem - będzie symbolem współpracy między nami - powiedział.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Jednym z najistotniejszych efektów nowej drogi, będzie lepszy dostęp do komunikacji miejskiej. Od czwartku autobusy pięciu linii dziennych oraz autobusy dwóch linii nocnych pojadą nowym łącznikiem w kierunku pętli Ujeścisko.

- Te linie przejeżdżać będą właściwie przez środek osiedla, a dotychczas jeździły ulicą Warszawską, gdzie mieszkańcy musieli dojść. Komunikacja zbliży się teraz do mieszkańców - nie ukrywał zadowolenia Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. - Częstotliwość kursów w godzinach szczytu wyniesie 4-5 minut, więc zachęcamy wszystkich mieszkańców do korzystania z komunikacji - dodał.

Pasażerowie muszą przygotować się na zmiany tras oraz godzin odjazdów linii autobusowych: 115, 118, 120, 156, 174, N2 i N4. Tymczasowe przystanki "Piotrkowska" 91 i 92 przy ul. Warszawskiej będą zlikwidowane, a na nowym odcinku ulicy mają funkcjonować dwie pary nowych przystanków. Wzdłuż nowej trasy będzie rosło ponad sto drzew, otwarcie drogi było połączone z ostatnimi nasadzeniami.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z