Wyczekiwaną drogę oddadzą za trzy lata. "Trochę długo jak na jeden kilometr"

To jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w południowej części Gdańska. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na realizację pierwszego etapu Nowej Świętokrzyskiej. Według planów projektowanie i budowanie tego kilometrowego odcinka drogi zajmie trzy lata. - Trochę długo - komentują mieszkańcy.
Zobacz wideo

Na decyzję o budowie Nowej Świętokrzyskiej mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska czekają od wielu lat. Nowa droga czy też - jak mówią - "objazd" dla starej Świętokrzyskiej pozwoliłaby rozładować korki w tej cześć miasta. We wtorek władze Gdańska ogłosiły przetarg na realizację pierwszego etapu Nowej Świętokrzyskiej - od al. Havla do ul. Kampinoskiej.

- Na tym terenie przygotowywana jest także inwestycja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - kolei na Gdańsk Południe - przy której ściśle współpracujemy. To kluczowa sprawa, dlatego Nowa Świętokrzyska musi być absolutnie zgrana z inwestycją kolejową. Stąd też konieczność przeprojektowania koncepcji, którą przygotowaliśmy wcześniej - poinformowała podczas konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Trasa pierwotnie miała mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, przy czym skrajny pas miał być buspasem. Wedle nowych planów - będzie to droga o przekroju jednej jezdni z dwoma pasami ruchu. Powstaną też chodniki i droga dla rowerów. Jednym z elementów inwestycji będzie także remont nawierzchni odcinka pobliskiej ul. Kampinoskiej. - Dzięki takim działaniom możliwa będzie realizacja obydwu zadań inwestycyjnych, które uwzględniają potrzeby zarówno drogowe, jak również te związane z budową linii kolejowej PKM w kierunku Gdańska Południe - przekonują urzędnicy.

Kiedy otwarcie kopert z ofertami?

Jak poinformował Karol Kalinowski z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, otwarcie ofert w przetargu na zaprojektowanie i zbudowanie pierwszego etapu Nowej Świętokrzyskiej nastąpi na przełomie lutego i marca.

- Przewidywany czas na realizację prac projektowych to 73 tygodnie, co oznacza, że wykonawca w tym okresie ma zaprojektować i zdobyć decyzje administracyjne pozwalające na rozpoczęcie robót budowlanych. Sama realizacja to 173 tygodnie, a oba te terminy liczone są od podpisania umowy - mówił Karol Kalinowski.

Oddanie nowej drogi do użytku planowane jest na 2026 rok. - To trochę długo, biorąc pod uwagę, że chodzi o kilometr drogi. Za kilka lat dookoła powstaną nowe bloki i Nowa Świętokrzyska też będzie zakorkowana - komentuje pan Bartek, mieszkaniec jednego z budynków przy ulicy Porębskiego, który codziennie podróżuje ulicą Świętokrzyską.

- Nowa Świętokrzyska jest bardzo potrzebna. Ułatwi komunikację w tej części Gdańska i odciąży okoliczne drogi, ale dobrze, żeby powstała do końca, do granicy z Kowalami - mówi Piotr Lachowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

Budowa pierwszego etapu Nowej Świętokrzyskiej kosztować ma około 70 milionów złotych. Inwestycja będzie dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład. W ubiegłym roku miasto dostało na ten cel 65 milionów złotych.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z