Gdańsk odpala święta. "Będzie skromniej, ale efektownie"

W poniedziałek w Gdańsku rozbłyśnie świąteczna iluminacja. Tysiące kolorowych lampek, barwne choinki, świetlne kurtyny, trójwymiarowe żaglówki, obsypany światełkami tramwaj, mieniące się blaskiem dźwigi i niemal autentycznych rozmiarów jednopłatowy samolot. - W tym roku będzie skromniej, ale równie efektownie - mówią władze gdańska.
Zobacz wideo

W tym roku wiele samorządów zdecydowało się ograniczyć świąteczne iluminacje, by oszczędzać energię elektryczną. - Wiemy, jak ważna dla mieszkańców jest świąteczna atmosfera i dekoracje, dlatego nie chcieliśmy rezygnować z iluminacji zupełnie - mówią zgodnie włodarze Trójmiasta. W Gdyni i Sopocie świąteczne ozdoby będzie można podziwiać znacznie krócej niż w poprzednich latach. W Gdańsku iluminacje zostaną do 2 lutego, ale ma być skromniej i oszczędniej.

- Elementy iluminacji są energooszczędne i odpowiadają obecnym normom energetycznym. Ponadto na bieżąco kontrolować będziemy pobieraną przez nie energię elektryczną - zapewnia Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

A będzie co kontrolować. Gwiazdkowe iluminacje zagoszczą nie tylko w najbardziej reprezentacyjnych miejscach Gdańska. Rozświetlone będą place, parki i skwery na terenie całego miasta.

- Na ulicy Długiej i Długim Targu pojawią się dekoracje na latarniach. W lampki zostanie ubrana Fontanna Czterech Kwartałów na ulicy Grobla. Na Targu Węglowym mieszkańców i turystów pozdrawiać będą iluminowane gdańskie lwy, a na Targu Drzewnym ozdobione zostaną zarówno latarnie, jak i drzewa otaczające pomnik króla Jana III Sobieskiego. Napis "Gdańsk" na Ołowiance obsypany będzie ledowymi śnieżynkami - wylicza Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Kurtyny świateł i trójwymiarowe żaglówki

A to dopiero początek długiej listy. Na Zielonym Moście stanie świetlny tramwaj, a przy moście Stągiewnym przechodnie zobaczą instalację przedstawiającą autobus. Na placu Kobzdeja staną figury gdańskich mieszczan. W sąsiedztwie Muzeum Bursztynu pojawi się bursztynowa bombka i gdańskie jajo Fabergé. Do Parku Oliwskiego wrócą kurtyny świateł i trójwymiarowe żaglówki. Spacerując promenadą prowadzącą do mola w Brzeźnie mieszkańcy i turyści będą mijali podświetlone dźwigi.

Nowością - zarówno w lokalizacji, jak i figurach - będą iluminacje, które pojawią się w parku im. Jana Pawła II na Zaspie. - Będą one nawiązywały do lotniczej historii tego miejsca - podaje Marta Formella. Stanie tam niemal autentycznych rozmiarów jednopłatowy samolot. Będzie można do niego wsiąść i zrobić pamiątkowe zdjęcia. To inicjatywa portu lotniczego.

W tym roku, poza portem lotniczym, za iluminacje świąteczne w różnych rejonach Gdańska, odpowiadać będzie Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie.

- Nie da się ukryć, że sytuacja na rynku energii elektrycznej i rosnące ceny prądu wymusiły na nas zredukowanie zakresu iluminacji. Ze względów oszczędnościowych zrezygnowaliśmy ze świetlnych ozdób na ulicy Piwnej oraz na Wajdeloty. Mniej będzie też iluminacji na słupach trakcji tramwajowej. Ich liczbę ograniczyliśmy z 92 do 27 kompletów iluminacji. Zrezygnowaliśmy również z planowanego zakupu nowych elementów - opowiada Magdalena Kiljan.

Uroczyste zapalenie światełek odbędzie się w poniedziałek (5 grudnia). Tego dnia w Gdańsku pojawi się też Mikołaj. Nie przyjedzie saniami tylko przypłynie na ozdobionym lampkami żaglowcu Bonawentura. Zacumuje przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów i około godz. 17.30 wyruszy w barwnym korowodzie na Długi Targ. Tam - w towarzystwie władz miasta - uroczyście odpali światełka na gdańskiej choince. To już tradycja. Pierwsze ustawienie choinki na Długim Targu przy fontannie Neptuna i uroczyste zapalenie na niej świeczek odbyło się w grudniu 1989 roku. - Była to pierwsza tego typu impreza w Polsce - podkreślają samorządowcy.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny