Tramwaj dla zadłużonych w Gdańsku. Podpowiedzą, jak wyjść z kłopotów albo w ogóle ich uniknąć

Gdańsk już po raz ósmy organizuje Dzień bez Długów. Na ulice miasta wyjedzie specjalny tramwaj, w którym osoby borykające się z problemami finansowymi będą mogły poszukać porady - także psychologicznej i prawnej.
Zobacz wideo

Jednym z tematów przewodnich wydarzenia będzie bezpieczeństwo ekonomiczne wobec wzrastających cen. - Specjaliści podpowiedzą między innymi, jak wyjść z pętli kredytowej, jak rozłożyć spłatę kredytu na raty czy prawidłowo zaplanować domowy budżet. Doradcy wskażą również, gdzie i na jakie wsparcie mogą liczyć mieszkańcy Gdańska, którzy nie radzą sobie z wydatkami i posiadają długi - informuje Patryk Rosiński z urzędu miasta.

W czwartek (17 listopada), od godziny 10 do 14, na trasie Strzyża PKM - Siedlce, będzie kursował specjalny tramwaj, w którym specjaliści będą udzielać porad finansowych, prawnych i psychologicznych. Pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji m.in. z pracownikami Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Komendy Miejskiej Policji czy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Specjaliści podpowiedzą również, jak uzyskać dofinansowanie za lokal i energię oraz jakie są możliwości spłaty długów za czynsz - podaje Rosiński.

Po zakończeniu kursowania tramwaju - o godzinie 15 - na Facebooku Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w Gdańsku odbędzie się szkolenie, które poprowadzi Izabela Kulesza. Dotyczyć będzie ono zarządzania budżetem domowym. Aby wziąć w nim udział, wystarczy dołączyć do transmisji na żywo.

W trakcie VIII Gdańskiego Dnia bez Długów na portalu internetowym miasta odbędą się dwie transmisje dotyczące bezpieczeństwa ekonomicznego. Pierwsza o godzinie 12 - o bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej i trudnościach, z którymi borykają się mieszkańcy i mieszkanki miasta. O dostępnych formach wsparcia opowiedzą Agnieszka Chomiuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Rodzinie oraz Piotr Puchalski z Gdańskiego Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych.

Druga rozmowa zaplanowana jest na godzinę 14, dotyczyć będzie przemocy ekonomicznej. Gościem będzie Alicja Rosicka-Harasimowicz, psycholog pracująca na co dzień w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

Gdańsk był pierwszym miastem w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem. W październiku 2016 roku tutejsi radni uchwalili Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Dwa lata później powstało Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Jego siedziba mieści się przy al. Grunwaldzkiej 8. Gdańszczanie, którzy borykają się z długami lub stali się ofiarami przestępstw finansowych, mogą liczyć na pomoc fachowców pięć dni w tygodniu.

Dodatkowo, w przypadku kłopotów finansowych można skorzystać z bezpłatnej mediacji. Usługa jest dostępna dla każdej osoby, której nie stać na płatną wizytę u prawnika. - Coraz więcej ludzi nie jest w stanie na bieżąco regulować opłat za gaz, prąd, wodę czy też opłacać regularnie wzrastający czynsz za wynajem mieszkania. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji i płynność finansowa zostanie zachwiana, najważniejszym krokiem, jaki należy podjąć, jest natychmiastowe skierowanie do wierzyciela pisma z prośbą o rozłożenie świadczenia na raty czy też o przesunięcie terminu spłaty należności - wyjaśnia Małgorzata Klisko, radczyni prawna i mediatorka z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Gdańsku. Lista takich punktów jest dostępna na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny