Sopot stawia na "ulice do mieszkania". Ruszają prace nad kolejnym woonerfem

Sopot rozpoczyna prace nad drugim w mieście woonerfem, czyli ulicą, która pełni funkcje deptaka z dopuszczonym ruchem i parkowaniem samochodów. Pierwszy z nich został otwarty w kurorcie w czerwcu tego roku. Umowa na budowę kolejnego została właśnie podpisana.
Zobacz wideo

Określenie "woonerf" pochodzi z Holandii. W wolnym tłumaczeniu oznacza "ulicę do mieszkania". Jej przestrzeń zostaje zorganizowana w taki sposób, że jednocześnie zachowuje ruch samochodowy, można na niej parkować, ale wizualnie przypomina deptak i przeznaczona jest głównie dla pieszych.

Pierwszy sopocki woonerf powstał w obrębie ulic Parkowej, Kordeckiego, al. Wojska Polskiego i Kilińskiego. Ciasne i mało atrakcyjne uliczki stały się przestrzenią, która spełnia swoje funkcje i - mówiąc wprost - wygląda dobrze.

- Po sukcesie przebudowy ulicy Parkowej i ulic do niej prowadzących rozpoczynamy budowę kolejnego sopockiego woonerfu, czyli rewitalizację ulicy Kolejowej - mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski. - Po przebudowie ulica Kolejowa stanie się ciągiem pieszo-jezdnym, na którym pierwszeństwo przed samochodami zyskają piesi - tłumaczy samorządowiec.

Nie tylko estetyka, ale też bezpieczeństwo

Oprócz zmiany w układzie drogowym inwestycja obejmie przebudowę oświetlenia ulicznego, zieleni i małej architektury. - Powstanie zdrój uliczny "wodopojka", dekoracyjna zapora kolejowa, przeszklona gablota oraz ekrany zakrywające mury oporowe od strony kolei - wylicza Skwierawski. - Zbudowane zostaną nowe miejsca postojowe, parking "kiss and ride" oraz, co ciekawe, pierwszy w Sopocie  dwupoziomowy parking rowerowy - dodaje.

- W ramach inwestycji zaplanowaliśmy: przebudowę koryta zamkniętego Potoku Haffnera i przebudowę koryta zamkniętego Potoku Bohaterów Monte Cassino i, co bardzo ważne, przebudowę sieci kanalizacji deszczowej - dodaje dyrektor sopockiego Zarządu Dróg i Zieleni Wojciech Ogint. - Inwestycja zabezpieczy ten fragment miasta przed skutkami zmian klimatu, które niosą za sobą ulewne, nawalne deszcze - zapewnia.

Będą utrudnienia

Umowa, która została właśnie podpisana, obejmuje nie tylko budowę woonerfu. Inwestycja swym zasięgiem obejmie również trakty pomiędzy aleją Niepodległości i ul. Kolejową oraz odcinki ulic: Podjazd i Marynarzy. Jak zapewniają urzędnicy, chodniki wyposażone będą w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

- W ostatniej fazie realizacji inwestycji, podczas przebudowy fragmentu ulicy Podjazd, będziemy wykonywać skomplikowane prace na sieciach wodno-kanalizacyjnych znajdujących się na skrzyżowaniu ulicy Podjazd z aleją Niepodległości - informuje Marek Ignatowski, prezes MTM SA.

I ostrzega: "Prace będą się wiązać z utrudnieniami, co wymusi na nas połówkowe zamykanie jezdni". - Dołożymy wszelkich starań, by prace te wykonać jak najszybciej, a inwestycja jak najmniej oddziaływała na użytkowników dróg - przekonuje.

Sopocki woonerf ma kosztować blisko 14,5 mln zł, niemal cała kwota pochodzi z rządowego programu inwestycji strategicznych. Prace powinny zakończyć się w sierpniu 2023 roku.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny