Gdynia obliczyła swój ślad węglowy. Chce go zmniejszyć prawie o połowę

REKLAMA
Gdynia chwali się, że jako pierwsze miasto w Polsce obliczyła swój ślad węglowy. - Publicznie składam deklarację obniżenia do 2030 roku emisji dwutlenku węgla w Gdyni o 43 procent w stosunku do emisji w 2020 roku - powiedział prezydent tego miasta Wojciech Szczurek.
REKLAMA
Zobacz wideo

- Katastrofa klimatyczna staje się faktem. Każdy z nas może to zobaczyć. To wysychające rzeki i jeziora czy topniejące lodowce. To z kolei uświadamia nam potrzebę walki ze zmianami w klimacie i budowania poczucia odpowiedzialności za ograniczenie tych zmian także w wymiarze lokalnym - mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podczas niedawnej konferencji prasowej.

REKLAMA

Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych, wywołanych przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Obejmuje on emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów cieplarnianych. Pojedyncze ślady węglowe wyliczane są bez problemu (np. dla samolotów). Chcąc obliczyć taki ślad dla miasta, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Gdynia chwali się, że obliczyła swój ślad węglowy jako pierwsze miasto w Polsce. 

Obliczenia zostały zrealizowane przez czteroosobowy zespół złożony z pracowników Referatu Adaptacji do Zmian Klimatu Urzędu Miasta Gdyni oraz zewnętrznego konsultanta klimatycznego. Wykonano je na podstawie wytycznych zawartych w "Global Protocol for Community-Scale Greenhouse Gas Emission Inventories". To dokument opracowany przez World Resources Institute, C40 Cities oraz ICLEI.

Ślad węglowy w Gdyni

Z obliczeń wynika, że całkowita ilość gazów cieplarnianych wyemitowanych z obszaru Gdyni w 2020 roku to 1 201 tys. ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Oznacza to, że statystyczny gdynianin wyprodukował średnio 4,9 ton dwutlenku węgla. Teraz miasto zapowiada, że obniży ten wskaźnik. - Publicznie składam deklarację obniżenia do 2030 roku emisji dwutlenku węgla w Gdyni o 43 procent w stosunku do emisji w 2020 roku - powiedział Wojciech Szczurek.

W Gdyni na ślad węglowy największy wpływ miały: zużycie ciepła sieciowego i piece indywidualne na paliwo stałe, transport drogowy, zużycie prądu i gazu oraz transport wodny i kolejowy. - Zidentyfikowaliśmy źródła emisji gazów cieplarnianych i wiemy, jak je zredukować - przekonywał wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć. 

REKLAMA

Emisja gazów cieplarnianych w GdyniEmisja gazów cieplarnianych w Gdyni www.gdynia.pl

W planach miasta jest między innymi zastąpienie kotłów węglowych przez kotły gazowe, termomodernizacja budynków, zakup przez miasto energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii czy modernizacja oczyszczalni ścieków "Dębogórze". Priorytetem ma być transport publiczny i rowerowy.

- Ślad węglowy miasta będzie liczony i publikowany rokrocznie, co pozwoli na ocenę skuteczności podejmowanych działań. Ze szczegółami obliczenia śladu węglowego będzie można zapoznać się na stronie www.gdynia.pl/klimat - poinformował wiceprezydent Guć.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory