Kryzys wstrzymuje budowę szkoły w Gdańsku. Umowa do rozwiązania, plan do szuflady

REKLAMA
Przez kryzys plan budowy nowej szkoły w Gdańsku wraca do szuflady. Rok temu miasto wydzierżawiło teren prywatnemu podmiotowi, który miał placówkę wybudować i od przyszłego roku prowadzić. Umowa ma zostać jednak rozwiązana.
REKLAMA
Zobacz wideo

W zeszłym roku gdańscy urzędnicy zapowiedzieli budowę dwóch szkół - przy ulicy Srebrnej i na Morenowym Wzgórzu. Obie miały przyjąć pierwszych uczniów we wrześniu 2023 roku. Już wiadomo, że udać się to może tylko pierwszej z nich. Spółka, która miała wybudować i prowadzić drugą ze szkół, kończy współpracę z miastem.

REKLAMA

- W ramach innowacyjnych rozwiązań przygotowaliśmy model, w którym na działkach miejskich inwestor prywatny realizuje szkoły - mówił wiceprezydent Piotr Grzelak, tłumacząc, że miasto nie wykłada na ten cel pieniędzy, a całe ryzyko inwestycyjne zostaje po stronie inwestora. Prywatny podmiot - po zbudowaniu szkoły - będzie ją prowadził, otrzymując od miasta dotacje na zadania edukacyjne. 

- O ile szkoła przy ulicy Srebrnej jest realizowana i każdy może zobaczyć tam postęp inwestycyjny, o tyle chcielibyśmy dzisiaj [czwartek] powiedzieć, że z powodów makroekonomicznych otwarcie szkoły na Morenowym Wzgórzu we wrześniu 2023 się nie wydarzy - rozkładał ręce samorządowiec.

Koszt budowy 40 procent w górę

Nieruchomość na Morenowym Wzgórzu została w 2021 roku przekazana w użytkowanie na cele oświatowe, pod budowę publicznej szkoły podstawowej. Umowa na budowę i prowadzenie szkoły podpisana została z Deuteros Izim Edu Sp. z o.o. z.

Rozpoczęcie budowy miało nastąpić do sierpnia 2022 roku. Inwestor przygotował dokumentację projektową oraz pozyskał decyzję o pozwoleniu na budowę - w terminie umożliwiającym realizację placówki. Nie udało się jednak rozpocząć budowy.

REKLAMA

- W momencie przystępowania do przetargu i podpisywania umowy, żyliśmy w zupełnie innej rzeczywistości - tłumaczył Maciej Kopański, przedstawiciel firmy Deuteros Izim Edu. - Niestety, przez ostatni rok sytuacja makroekonomiczna uległa diametralnej zmianie. Galopująca inflacja, wysoka zmienność rynkowa, ale także wojna w Ukrainie, powodują że koszty materiałów i usług budowlanych znacznie wzrosły. Również ich dostępność jest odczuwalnie ograniczona - przekonywał.

Realizacja inwestycji na Morenowym Wzgórzu w oparciu o stare założenia stała się niemożliwa ze względu na skokowy wzrost kosztów budowy. Inwestor szacuje, że zakładany przy podpisywaniu umowy koszt - wynoszący około 20 mln złotych - z powodu zmian na rynku wzrósł o około 40 procent.

Szkoła prędzej czy później powstanie

 - Mamy świadomość, że to inwestycja, która jest mieszkańcom potrzebna. Podjęliśmy rozmowy, podczas których szukaliśmy i będziemy szukać sposobu, żeby na bazie zawartych postanowień umownych, w jak najszybszym terminie móc miastu tę działkę zwrócić - podał Kopański.

- Podjęliśmy decyzję, że dzisiaj wszystkie wysiłki wkładamy w jeden cel: chcemy ten projekt zrealizować jak najszybciej. Żeby zaistniała szansa takiej realizacji, musimy rozwiązać naszą wspólną umowę - poinformował Grzelak.

REKLAMA

Jak zapewniają władze Gdańska, szkoła na Morenowym Wzgórzu prędzej czy później powstanie. W jakim modelu inwestycyjnym i kiedy - na razie nie wiadomo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory