W Sopocie rusza nietypowa Szkoła dla Rodziców z Ukrainy. Ma wesprzeć w wychowaniu dzieci

Szkoła dla Rodziców z Ukrainy powstała w Sopocie. Rozpoczęty właśnie projekt ma pomóc w wychowaniu dzieci, które nie radzą sobie z trudną sytuacją wojny i uchodźstwa. Bezpłatne zajęcia wstępnie zostały zaplanowane do końca roku.
Zobacz wideo

Wychowywanie dziecka to wyzwanie nawet w normalnych warunkach, a w połączeniu z dramatem ucieczki przed wojną - może być ekstremalnie trudne. Zdecydowana większość obywateli Ukrainy mieszkających w Sopocie to kobiety z dziećmi. - Część z nich już się zaaklimatyzowała w naszym mieście i usamodzielniła, ale są też osoby, które potrzebują wsparcia, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości - mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

- Niektórzy potrzebują pomocy materialnej, wiele osób - pomocy psychologicznej czy wsparcia w wychowaniu dzieci. Dlatego, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, organizujemy tzw. Szkołę dla Rodziców - dodaje.

Konflikty, bunt, stres

Projekt będzie składał się z bezpłatnych zajęć z psychologiem. Będą to spotkania dla osób, które chcą nauczyć się budowania zdrowych relacji ze swoimi dziećmi lub potrzebują wsparcia w sprawach wychowawczych. Matki będą mogły poznać sposoby radzenia sobie z młodzieńczym buntem czy innymi problemami. Otrzymają też rady, jak odzyskać kontakt z dzieckiem.

- Dzieci, które przyjechały do nas z Ukrainy, od wielu miesięcy żyją w ogromnym napięciu. Tak samo jak ich rodzice, muszą stawić czoła ekstremalnie trudnym wyzwaniom w obcym kraju, w nieznanych realiach - zauważa Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. - Ponadto dzieci [z Ukrainy - red.] są często pozbawione kontaktu z bliskimi, szczególnie z ojcami, dziadkami, a także swoimi przyjaciółmi i rówieśnikami. To może negatywnie wpływać na ich kondycję psychiczną - dodaje. Dlatego na spotkaniach poruszane będą m.in. kwestie budowania u nich odporności na stres.

Zajęcia - prowadzone przez psychologa, który posługuje się językiem ukraińskim - będą się odbywały raz w tygodniu, we wtorki, o godzinie 18, w siedzibie Punktu Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Na razie rozpisane są do końca roku, ale - jeśli będzie zapotrzebowanie - będą prowadzone dłużej.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny