Niewybuchy w Porcie Gdynia. We wtorek rozpoczną rozbrajanie. "Zakaz przebywania ludzi"

REKLAMA
Pięć niewybuchów z czasów II wojny światowej zalega w Porcie Gdynia. Łącznie ważą blisko 3,5 tys. kg. Zostaną neutralizowane przez Grupę Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców. Operacja rozpocznie się we wtorek i potrwa blisko tydzień. W tym czasie obowiązywać będzie bezwzględny zakaz wchodzenia do wody.
REKLAMA
Zobacz wideo

Niewybuchy zostały zlokalizowane podczas prac przygotowawczych do pogłębiania akwenów wewnętrznych Portu Gdynia. To dwie miny morskie o wadze blisko 1000 kilogramów każda oraz trzy bomby lotnicze ważące około 500 kilogramów. Niewybuchy pochodzą z czasów z czasów II wojny światowej. W najbliższych dniach zostaną zneutralizowane. Zajmą się tym specjaliści od podwodnych zadań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

REKLAMA

Główny ciężar operacji zostanie zrealizowany przez żołnierzy Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni. Do akcji zaangażowana zostanie także załoga niszczyciela min ORP Kormoran. - Faza bojowa operacji rozpocznie się we wtorek, 4 października. Każdego dnia przeprowadzone zostanie niszczenie jednego obiektu. W pierwszej kolejności usunięte zostaną bomby lotnicze znalezione wewnątrz portu, natomiast w następnych dniach planowane jest niszczenie min morskich zalegających na redzie portu. Zakończenie całej operacji zaplanowane jest na poniedziałek, 10 października - poinformował nas Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Moc ładunków, które będą unieszkodliwiane, spowodowały, że ustanowiona została specjalna strefa bezpieczeństwa. Na lądzie to tereny Portu Gdynia, Portu Wojennego oraz PGZ Stoczni Wojennej. Na Zatoce Gdańskiej: od linii brzegowej na odcinku Babie Doły - Gdańsk Westerplatte do 11 km w głąb morza. Od wtorku do czwartku strefy obowiązują w godzinach 11-15, a 7 i 10 października w godzinach 9-15.

Zakaz przebywania ludzi

W promieniu 750 metrów od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie. - Dopuszcza się przebywanie osób w budynkach, ale z dala od okien i powierzchni przeszklonych - mówi Lewandowski.

Na wodach Zatoki Gdańskiej będą obowiązywały określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. Dodatkowe restrykcje będą dotyczyły także korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody. - Pogoda może nie zachęca teraz do kąpieli, ale są jeszcze amatorzy zimnej wody. I tu apel do nich, żeby w tych dniach zrezygnowali z pływania w zatoce. Dla swojego bezpieczeństwa - apeluje nasz rozmówca.

REKLAMA

Według planów cała akcja związana z neutralizacją niewybuchów ma się zakończyć 10 października. Plany może jednak pokrzyżować pogoda. - Na dzisiaj prognozy są sprzyjające - mówi Lewandowski.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory