W Gdyni najniższa w historii frekwencja w glosowaniu ws. budżetu obywatelskiego. Bojkot? Teraz głosowanie rusza w Gdańsku

Tylko 9 proc. mieszkańców Gdyni zagłosowało w tegorocznej, dziewiątej już edycji budżetu obywatelskiego. To najniższa frekwencja w historii BO w Gdyni. Władze tłumaczą wynik mniejszą niż zwykle promocją, ale społecznicy z Miasta Wspólnego mówią o bojkocie. W poniedziałek z kolei rusza głosowanie na projekty BO w Gdańsku. Tu, by zachęcić do głosowania, miasto oferuje nagrody.

W tym tygodniu zakończyła się dziewiąta edycja gdyńskiego budżetu obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział 20 331 osób, czyli nieco ponad 9 proc. mieszkańców. A głosować mogli wszyscy, bez względu na wiek.

- Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w gdyński budżet obywatelski, mieszkańcom i urzędnikom. To państwo są siłą napędową tego procesu. Dzięki państwu zostanie zrealizowanych 86 projektów, które na pewno wniosą wiele dobrego do przestrzeni naszych dzielnic i całego miasta - mówił podczas ogłaszania wyników głosowania Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Najwyższą frekwencję - 20,04 proc. - osiągnięto na Chwarznie-Wiczlinie i to właśnie w tej dzielnicy zrealizowany zostanie dodatkowy duży projekt: "Modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ulicy Chwarznieńskiej na odcinku od Amona do SP48". Na drugim i trzecim miejscu w rankingu frekwencji uplasowały się odpowiednio: Wielki Kack (16,34 proc.) oraz Działki Leśne (15,63 proc.). Za to na Kamiennej Górze frekwencja wyniosła tylko 2,12 proc. Tam swój głos oddało tylko 78 osób.

Urzędnicy niską frekwencję tłumaczą mniejszą niż zwykle promocją budżetu obywatelskiego. Ale mówi się też o bojkocie. Jeszcze przed głosowanie społecznicy z Miasta Wspólnego zachęcali, żeby nie brać udziału w głosowaniu. Na swoim profilu na Facebooku pisali: "Zachęcamy wszystkich rozczarowanych ostatnimi decyzjami władz w planowaniu przestrzennym naszego miasta (...) i brakiem przyzwoitych konsultacji przy wprowadzaniu poważnych zmian wpływających na jakość życia w mieście (choćby wprowadzania Strefy Płatnego Parkowania, przy jednoczesnym dobijaniu komunikacji zbiorowej) do rezygnacji z udziału w głosowaniu #BO2022 w ramach protestu".

Ostatecznie mieszkańcy Gdyni, którzy wzięli udział w głosowaniu, zdecydowali, że zrealizowane będą 84 projekty dzielnicowe i dwa projekty Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego.

Teraz do głosowania na projekty 10. Edycji Budżetu Obywatelskiego przygotowują się mieszkańcy Gdańska. Głosowanie rusza w poniedziałek 26 września o północy i potrwa do 10 października. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Żeby zachęcić i ułatwić głosowanie, w mieście pojawią się Mobilne Punkty do Głosowania. Będzie w nich można, z pomocą konsultantów, zagłosować na wybrane projekty i być może wygrać nagrodę, w tym do rozdania jest sto pakietów z miejskimi gadżetami. - A dzielnica z najwyższą frekwencją zyska świąteczne iluminacje - wyjaśnia Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Nagrody otrzyma co setna głosująca osoba. Liczenie rozpoczyna się o godz. 00:01 26 września, a kończy na dziesięciotysięcznej osobie głosującej.

Wyniki głosowania w ramach BO w Gdańsku mają być znane w połowie października.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny