Danuta Wałęsa Honorową Obywatelką Miasta Gdańska? Głosowanie jeszcze w sierpniu

Radni Koalicji Obywatelskiej oraz klubu Wszystko dla Gdańska chcą, by tytuł Honorowej Obywatelki Miasta trafił w tym roku do Danuty Wałęsy. Projekt uchwały w tej sprawie już jest w porządku obrad sierpniowej sesji.
Zobacz wideo

"Za bohaterami i bohaterkami naszej wolności stały żony i partnerki, mężowie i partnerzy, rodzice. To oni organizowali życie, dbali o dom, zastępowali dzieciom nieobecnych ojców i matki. (...) Niełatwy to był los, w ciągłym napięciu, niepewności jutra i zgodzie na to, że sprawy rodzinne schodzą na plan dalszy. Takie życie wymagało odwagi, hartu ducha i wielkiego poświęcenia" - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie przyznania Honorowego Obywatelstwa Danucie Wałęsie.

Jego autorzy przekonują, że wszystkie takie osoby symbolizuje w pewien sposób właśnie żona Lecha Wałęsy, legendarnego przywódcy "Solidarności".

- Tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska jest wyrazem najwyższego uznania dla pani Danuty Wałęsy i zarazem dla wszystkich kobiet, które równie dzielnie przyczyniły się do odzyskania wolności - mówi Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta.

- Pani Danuta przyjmie ten honor w imieniu swoim i wszystkich kobiet wspierających ruch "Solidarności", dzielnie znoszących nieobecność strajkujących czy później - internowanych (...) mężów i biorąc na swoje barki wszystko, co przyniosło życie - dodaje Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska.

Jak informuje przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, projekt uchwały w tej sprawie jest już w porządku sesji, która odbędzie się 25 sierpnia.

Danuta Wałęsa urodziła się 25 lutego 1949 roku w Kolonii Krypy. Jako 20-latka wyszła za mąż za Lecha Wałęsę. Doczekali się ośmiorga potomstwa. 10 grudnia 1983 roku - w imieniu męża, który nie chciał opuścić kraju z obawy, że nie będzie mógł już tu wrócić - odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. Siedem lat później, 22 grudnia 1990 roku, po wygranych przez Lecha Wałęsę wyborach prezydenckich, na pięć lat objęła obowiązki Pierwszej Damy. W 2011 roku ukazała się jej autobiografia "Marzenia i tajemnice". Książka okazała się bestsellerem, a Krystyna Janda dokonała adaptacji i wcieliła się w rolę "Danuty W.".

Danuta Wałęsa była wielokrotnie nagradzana. Zdobyła m.in.: Nagrodę Radia TOK FM za rok 2011. Została doceniona "za odwagę napisania książki o tym, co to znaczy być kobietą w Polsce". W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej". Danuta Wałęsa mówi o sobie, że jest spełnioną matką i żoną.

Teraz może zostać Honorową Obywatelką Miasta Gdańska. - Jestem dumna, że to ja i moje koleżanki oraz koledzy, radne i radni z Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej, właśnie teraz, w sierpniu, podniesiemy rękę za przyznaniem tytułu Honorowej Obywatelki tej dzielnej kobiecie - mówi Beata Dunajewska.

Osoba wyróżniona tytułem Honorowy Obywatel/Obywatelka Miasta Gdańska otrzymuje ozdobny dyplom, replikę fotela w stylu gdańskim, a także prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny