"Nasze nocne życie wygląda nieco inaczej". Studenci Politechniki Gdańskiej chwalą się wyścigowym bolidem

Studenci z Politechniki Gdańskiej ruszają na podbój Europy. Zbudowanym przez siebie pojazdem będą ścigać się z przedstawicielami najlepszych technicznych uczelni na świecie. Na dziedzińcu uczelni członkowie PGRacing Team zaprezentowali nowy bolid.
Zobacz wideo

Formuła Student to międzynarodowe zawody inżynierskie. Studenci z najlepszych uczelni z całego świata - przez rok - projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy, aby po odbytej fazie testów ścigać się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie. - Nasze nocne życie wygląda nieco inaczej. Kiedy nasi koledzy spędzają czas w klubie, my spędzamy go w warsztacie - śmieje się Karol Pergoł. - Nieraz całą noc pracujemy nad kolejnymi bolidami - dodaje.

Włókno węglowe i nowy pakiet aerodynamiczny

Nowy bolid - PGR-06 - jest konstrukcją stworzoną od podstaw. W porównaniu do poprzednich pojazdów znacząco się różni pod względem technicznym, ale też wizualnym. Przede wszystkim, po raz pierwszy w historii, zastosowano konstrukcję nośną z włókna węglowego, tzw. Monocoque. Studenci zastosowali też mniejsze, 10-calowe koła, co wymagało zaprojektowania od podstaw geometrii zawieszenia. Rozbudowanie układu telemetrii i nowy pakiet aerodynamiczny to kolejne duże zmiany w tegorocznym bolidzie.

Studenci wykorzystali też kilka unikatowych rozwiązań, które trudno znaleźć w innych pojazdach podczas zawodów Formula Student. To na przykład zbiornik paliwa wykonany z tworzywa sztucznego, który pozwala na dowolne jego ukształtowanie i lepsze wykorzystanie miejsca za plecami kierowcy. Drugim ciekawym projektem są piasty zintegrowane z przegubem zewnętrznym półosi napędowej. Pozwoli to znacznie zredukować masę układu napędowego.

W 3,4 sekundy do setki

- Jest to najbardziej rewolucyjny bolid w historii naszego klubu - przekonuje Konrad Stachoń. - Poczyniliśmy bardzo wiele zmian i teraz widzimy, że dają potężny efekt. W tym roku udało się nam uzyskać przyspieszenie od zera do setki w 3,4 sekundy. Mamy nadzieję na wyniki nawet w pierwszej piątce - dodaje nasz rozmówca.

Najbliższe zawody, w których wezmą udział studenci z PGRacing Team, odbędą się w Niemczech (15-21 sierpnia) i Chorwacji (23-28 sierpnia).

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów