Gdynia. Mały potok mocno daje się we znaki mieszkańcom. Jest nadzieja na zmianę

REKLAMA
Wody Polskie zapowiadają rozwiązanie problemu Potoku Demptowskiego w Gdyni. W pierwszym etapie uciążliwa dla mieszkańców rzeczka zostanie poddana hydrologicznej ekspertyzie. Jej twórcy czekają też na uwagi lokalnej społeczności.
REKLAMA
Zobacz wideo

Potok Demptowski odprowadza głównie wody opadowe z sieci kanalizacji deszczowej obwodnicy Trójmiasta oraz terenów leśnych. Ma zaledwie trzy kilometry, ale mieszkającym w okolicy ludziom potrafi dać się we znaki. Problemy pojawiają się po niemal każdym większym deszczu. - Jego koryto jest silnie zabudowane i zwężone, przez to wszelkie opady gromadzą się i zalewają okolicę - potwierdza Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku

REKLAMA

Przekonuje, że od 2018 roku pracownicy Nadzoru Wodnego w Gdyni - doraźnymi działaniami - próbują obniżać ryzyko powodziowe na obszarze zlewni. - Ale dopiero powstanie ekspertyzy jednoznacznie wskaże działania prowadzące do rozwiązania problemu - przekonuje. - Prowadzimy systematyczny dozór i przeglądy koryta potoku, w szczególności po wystąpieniu nawalnych opadów deszczu. W ciągu trzech lat istnienia Państwowego Gospodarstwa Wodnego wykonano cztery naprawy koryta potoku, na kwotę ponad 40 tysięcy złotych - dodaje Pinkiewicz.

Kompleksowo i definitywnie

W celu ostatecznego rozwiązania problemu konieczna jest kompleksowa przebudowa koryta. Zadanie to zostało zgłoszone do Programu Planowanych Inwestycji Wód Polskich. Pracownicy tej jednostki prowadzą obecnie rozeznanie możliwości wykonania koniecznych robót inwestycyjnych w korycie potoku, łącznie z ustaleniem kosztów wykonania robót. Według wstępnych ustaleń konieczne jest zaprojektowanie zbiornika lub zbiorników retencyjnych w miejscu wylotu wód opadowych z drogi krajowej S6 do Potoku Demptowskiego.

- Chcemy rozwiązać problem kompleksowo i definitywnie. Najpierw przeprowadzić analizę i raz na zawsze ustalić, jakie są przyczyni i źródła nadmiarowej wody, i jakie można przedsięwziąć środki zaradcze, żeby powstrzymać to zjawisko - opowiada przedstawiciel RZGW. Twórcy ekspertyzy czekają na uwagi mieszkańców, zgłaszać je można do połowy września. Dokument ze wskazaniem konkretnych rozwiązań ma być gotowy do końca listopada.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory