Kolejny zwodzony most w Gdańsku. "Jest mocny, wytrzymały i będzie służył sto lat"

Most Stągiewny w okolicy ścisłego centrum Gdańska oficjalnie otwarty. Wyremontowana przeprawa jest częścią większego projektu, związanego z zabudową Wyspy Spichrzów. Po 70 latach most znowu jest zwodzony.
Zobacz wideo

Modernizacja mostu Stągiewnego rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku od przeniesienia pod wodę instalacji gazowej, grzewczej i teletechnicznej. Jesienią most został zamknięty dla ruchu i rozpoczęto główne prace. Na czas przebudowy zastąpiła go tymczasowa kładka dla pieszych na przyczółkach nieodbudowanego po wojnie mostu Rogoźników.

Budowniczowie mostu wykorzystali istniejącą dawną komorę maszynową, bo most w tym miejscu miał przed laty możliwość przepuszczania ruchu wodnego. Nowa konstrukcja dotarła na miejsce w trzech częściach, a do jego złożenia użyto jednego z największych dźwigów lądowych o udźwigu 500 ton.

Wygoda przemieszczania, ale i atrakcja turystyczna

- Most jest zupełnie nowy i stary jednocześnie, bo taki był przed wojną - mówił Wojciech Ciurzyński, przedstawiciel konsorcjum Granaria. - Otwiera się całą szerokością w ciągu dwóch minut. Jest też obliczony na ruch samochodowy. Jest mocny, wytrzymały i będzie służył przez sto lat - zapewniał.

- To, że on będzie otwierany, że marina będzie przedłużona, że obok są apartamenty - to wszystko będzie wielką atrakcją. Można powiedzieć, że budujemy nowe centrum miasta - dodawał podczas ceremonii otwarcia.

Partnerstwo publiczno-prywatne działa

Przebudowa mostu Stągiewnego jest jednym z ostatnich zobowiązań, jakich podjęła się Granaria w umowie z miastem w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Konsorcjum realizuje ogromną inwestycję związaną z zabudową Wyspy Spichrzów - terenu, który na inwestora i zmianę ruin w nowoczesne budynki czekał od czasów drugiej wojny.

- Kiedy pytamy, gdzie jest dzisiaj w Gdańsku najfajniej, wiele osób mówi, że Wyspa Spichrzów to miejsce, które tętni życiem. Partnerstwo publiczno-prywatne w bardzo dużym stopniu oddaje dewizę naszego miasta Nec Temere Nec Temide, czyli Odważnie, ale z rozwagą - mówiła podczas uroczystości prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- Te inwestycje służą nam wszystkim. Niezależnie od tego, czy odwiedzamy lokale gastronomiczne lub inne miejsca na Wyspie Spichrzów, to korzystamy z przebudowanego skrzyżowania Chmielnej z Podwalem Przedmiejskim, obrotowej kładki czy wreszcie z Mostu Stągiewnego, który dzisiaj otwieramy. Kolejnym z celów publicznych jest rozbudowanie Mariny Gdańskiej. Czeka nas także zmiana nawierzchni na Długim Pobrzeżu - dodała prezydent Gdańska.

Most Stągiewny to już trzecia zwodzona przeprawa w okolicy centrum Gdańska oddana do użytku w ostatnich latach. Jego regularne podnoszenie rozpocznie się we wrześniu. - Ta przeprawa będzie mniej uczęszczana - przyznała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Właściwie będzie tylko dotarciem do nowej, rozbudowanej mariny, która będzie się znajdowała po jego prawej stronie - dodała.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny