Połączenie bookcrossingu z plażingiem. Na gdańskich kąpieliskach działają plażowe biblioteczki

Lato to dobry czas na czytanie książek. Dlatego na gdańskich plażach można spotkać specjalne sezonowe biblioteki. Mają zachęcać do spędzania czasu na plaży z lekturą. Zasada projektu jest prosta: wystarczy wybrać interesujący tytuł, oddać się lekturze, a następnie zwrócić książkę na regał, aby mogły skorzystać z niej inne osoby. A co, jeśli ktoś zapomni oddać?
Zobacz wideo

"Biblioteka na plaży" ma zachęcać do częstszego sięgania po książki. To realizowany od kilku już lat wspólny projekt Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Co roku - w lipcu i sierpniu - na kąpieliskach strzeżonych w Gdańsku znaleźć można regały z książkami, oznaczone tabliczką z napisem "Biblioteka na plaży". - W tym roku zebraliśmy na potrzeby tej akcji ponad pół tysiąca książek - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku.

Wybór lektur jest bardzo duży: od literatury pięknej, poprzez powieści obyczajowe, romanse, wciągające thrillery, aż po książki fantasy i science fiction. Nie zapomniano również o propozycjach dla dzieci i młodzieży. - Jeśli ktoś będzie z leżakiem pod pachą zmierzał w stronę jednej z gdańskich plaż, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przystanąć przy takim regale i przejrzeć zaproponowane przez nas tytuły, oczywiście plażowe. Po prostu dobre czytadła. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie - dodaje dyrektor.

Po przeczytaniu lektury należy odłożyć ją na miejsce. - Książki z założenia mają wracać na półki. Jak nie wracają, to uzupełniamy braki. Ale prosimy, żeby wracały, żeby także inne osoby mogły z tych książek skorzystać - apeluje Zalesiński.

Korzystanie z plażowej biblioteki jest bardzo proste. Wybieramy interesujący nas tytuł, kładziemy się wygodnie na piasku i czytamy, a w drodze powrotnej z plaży zwracamy książkę na półkę. To ma być połączenie bookcrossingu z plażingiem. Ale czasami książki nie wracają.

- Przyjmujemy, że jeśli dana pozycja nie wróciła, to kogoś bardzo zainteresowała. Zaczął czytać, nie skończył i dokończy w domu. Każdy kontakt z książką jest naszą radością - przekonuje nasz rozmówca.

Zabrane z plaży książki zawsze można zwrócić do dowolnej filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku albo - po wakacjach - odesłać pocztą. Można także podzielić się własną książką i udostępnić ją w "Bibliotece na plaży".

Lokalizacje plażowych bibliotek:

 • Jelitkowo, wejście nr 73 - Obiekt Służb Ratowniczych;
 • Jelitkowo, wejście nr 63 - bar plażowy;
 • Brzeźno, wejście nr 53 - Lotos Stadion Letni Gdańsk;
 • Molo w Brzeźnie - Centrum Ratownictwa Wodnego;
 • Brzeźno, wejście nr 52 - bar plażowy;
 • Brzeźno, wejście nr 50 - bar plażowy;
 • Dom Zdrojowy Brzeźno, wejście nr 41 - bar plażowy;
 • Stogi, wejście nr 26 - Obiekt Służb Ratowniczych;
 • Sobieszewo - wejście nr 16 - Obiekt Służb Ratowniczych;
 • Orle - wejście nr 11 - Obiekt Służb Ratowniczych;
 • Świbno - wejście nr 7 - Obiekt Służb Ratowniczych.

Projekt "Biblioteka na plaży" w Gdańsku potrwa do końca wakacji.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny