Ciche godziny i plany tyflograficzne. Muzeum Bursztynu wprowadza ważne zmiany

REKLAMA
Muzeum Bursztynu w Gdańsku bez barier. Oddział Muzeum Gdańska zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, niepełnosprawnością intelektualną oraz szczególną wrażliwością sensoryczną. Wprowadzone zostaną między innymi ciche godziny, podczas których oświetlenie i elementy multimedialne na wystawie stałej zostaną wytłumione.
REKLAMA
Zobacz wideo

- Dzięki projektowi "Bursztyn bez Barier" Muzeum Bursztynu zostanie w pełni przystosowane do potrzeb osób o niepełnosprawnościach wzrokowych, sensorycznych i intelektualnych - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Wystawie i jej eksponatom będą towarzyszyć przygotowane opisy lektorskie, które będzie można pobrać i odtworzyć na telefonie poprzez zeskanowanie kodów QR. - Treść nagrań obejmie prezentację 200 najciekawszych obiektów i miejsc - zaznacza dyrektor.

REKLAMA

Dodatkowo każdy z udostępnionych do zwiedzania poziomów otrzyma własny plan tyflograficzny (w formie dotykowej - dla osób niewidomych) oraz nakładki dotykowe z pismem Braille'a, które umożliwią zwiedzającym identyfikację miejsc. Wprowadzone zostaną również ciche godziny, podczas których oświetlenie i elementy multimedialne na wystawie stałej zostaną wytłumione. - Żeby nie rozpraszały, nie drażniły osób, które nie mają predyspozycji do tego, żeby skoncentrować się w natłoku rożnych bodźców - mówi nam Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska.

Wszystkie rozwiązania będą konsultowane ze środowiskiem niepełnosprawnych. - To osoby z poszczególnymi niepełnosprawnościami będą decydowały, jakie rozwiązania zastosować, gdzie umieścić aplikacje, bo one najlepiej znają te potrzeby - wyjaśnia Gierszewski. Prace rozpoczną się we wrześniu i potrwają do maja przyszłego roku.

Pomoże dotacja unijna

Muzeum Bursztynu jest już częściowo przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. - Dzięki windom każda osoba poruszająca się na wózku może dotrzeć do dowolnego miejsca w muzeum. Są wytyczone specjalne ścieżki. Wejście dla osób z niepełnosprawnością ruchową znajduje się z tyłu Wielkiego Młyna, obok Domku Młynarza. Osoby z niepełnosprawnością słuchową do dyspozycji mają między innymi pętlę indukcyjną. Z kolei osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą skorzystać z wydrukowanych modeli 3D najciekawszych eksponatów - wylicza rzecznik.

Nowe udogodnienia będą miały szansę powstać dzięki dofinansowaniu, które z Unii Europejskiej otrzymało Muzeum Gdańska. Wszystko w ramach programu "Kultura bez barier" realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. O granty ubiegało się ponad 400 instytucji kultury z całej Polski. Pieniądze, a chodzi w sumie o 17 milionów złotych, trafią do 111 z nich, w tym właśnie do gdańskiego muzeum. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory