Wakacje nad Bałtykiem. Policja przestrzega przed oszustami grającymi w trzy kubki. "Problem jest naprawdę duży"

W nadmorskich miejscowościach pojawiły się dodatkowe siły policyjne. To funkcjonariusze z oddziału prewencji policji w Gdańsku, którzy zostali oddelegowani do pełnienia służby m.in. w Sopocie, Władysławowie czy Krynicy Morskiej. Mają zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów i mieć oko na przestępców, którzy pojawili się nad Bałtykiem.
Zobacz wideo

Sezon letni to dla policjantów z nadmorskich miejscowości czas wytężonej pracy. Dlatego w czasie wakacji pomagać im mają funkcjonariusze z oddziału prewencji policji w Gdańsku. Do działań na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej oddelegowanych zostało prawie 100 osób. Koszty ich zakwaterowania i wyżywienia pokrywają samorządy.

Dodatkowe siły policyjne pojawiły się m.in. w powiecie puckim. Do poszczególnych komisariatów trafiło łącznie 56 policjantów. Oprócz obsługiwania interwencji będą też wspierać pion kryminalny. Policjanci pomogą mundurowym z Władysławowa, Juraty, Krokowej i Kosakowa. - Dzięki wsparciu samorządów, które zapewniły policjantom zakwaterowanie i wyżywienie, czas reakcji policjantów na ewentualne zagrożenia oraz dyspozycyjność będą znacznie wyższe - mówi Łukasz Brzeziński, oficer prasowy z komendy w Pucku.

Wakacyjne interwencje dotyczą najczęściej zakłócania porządku i picia alkoholu w niedozwolonych miejscach. - Dużo jest pracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa m.in. na drogach oraz w okolicach plaż i na terenach wodnych - dodaje Brzeziński.

Gra w trzy kubki. Policja przestrzega, by nie dać się oszukać

W czasie wakacji nadmorskie tereny odwiedza bardzo wielu turystów. Wraz z tłumem wczasowiczów pojawiają się również przestępcy, którzy chcą wykorzystać brak czujności wypoczywających i liczą na łatwy łup. Dodatkowe patrole policji mają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i zapewnić szybszą reakcję.

W Stegnie, Sztutowie oraz Krynicy Morskiej nad bezpieczeństwem w tym roku - wspólnie z miejscowymi mundurowymi - czuwać będzie dodatkowo 22 policjantów. Mają mieć oko m.in. na oszustów, którzy zachęcają turystów do gry w tzw. trzy kubki. - Choć gra może wydawać się niepozorna, problem jest naprawdę duży, a działanie naciągaczy przemyślane. Oszust współpracuje ze "wspólnikami". Pozoruje grę, aby przypadkowa osoba uwierzyła, że prowadzący jest ogrywany. Kiedy poczuje się zachęcona, aby dołączyć do zabawy - początkowo wygrywa. Jednak tylko do momentu, kiedy zaczyna stawiać większe kwoty. W tej zabawie nie ma wygranych. To zwykłe oszustwo - przestrzega Karolina Figiel z policji w Nowym Dworze Gdańskim.

Policjantów z Gdańska można też spotkać na ulicach Sopotu. - W ramach podpisanej umowy (...) do pełnienia służby na terenie Sopotu zostało delegowanych 12 policjantów z oddziału prewencji policji w Gdańsku, a miasto pokrywa koszty ich zakwaterowania i wyżywienia - poinformowała oficer prasowa KMP w Sopocie Lucyna Rekowska. Przez cały lipiec i sierpień policjanci w patrolach pieszych i zmotoryzowanych - wspólnie z sopockimi mundurowymi - czuwać będą nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów.

Podobnie było w ubiegłym roku i wtedy na brak pracy policjanci nie mogli narzekać. Od 1 czerwca do 25 sierpnia 2021 roku sopoccy funkcjonariusze, wsparci przez policjantów z Gdańska, przeprowadzili ponad 3,5 tysiąca interwencji i wylegitymowali ponad 4 tys. osób. Doszło do ponad 150 przestępstw, a wśród nich były kradzieże, włamania, uszkodzenia mienia oraz bójki i pobicia. Było też sporo interwencji na drogach, związanych głównie z przekraczaniem dozwolonej prędkości. - W tym roku plagą są pijani rowerzyści i użytkownicy elektrycznych hulajnóg - mówi Lucyna Rekowska i przypomina, że za jazdę rowerem lub hulajnogą elektryczną po pijanemu grozi nawet 2, 5 tysiąca złotych mandatu.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny