"Dla włóczącej się młodzieży i dorosłych preferujących lenistwo". Dawny sierociniec zmieni się w instytucję kultury

Jeden z najstarszych ocalałych w czasie wojny budynków Gdańska zmieni się w Dom Literatury. Miasto podpisało w środę umowę na pierwszy etap prac zmieniających dawny sierociniec w instytucję kultury.
Zobacz wideo

Zespół Sierocińca to jeden z niewielu budynków o charakterze publicznym i społecznym, który przetrwał drugą wojnę światową. Przez ponad 200 lat mieścił się tam dom dobroczynności, później dom sierot.

- Budynek przy ulicy Sierocej, jak głosi dokument z 1700 roku, przeznaczony był dla "włóczącej się młodzieży oraz dla dorosłych preferujących lenistwo". Właściwie chcielibyśmy, by tak pozostało - przyznaje z uśmiechem Marcin Hamkało, pełnomocnik prezydent miasta do spraw programu Gdańsk Miasto Literatury. - Tylko mamy zupełnie inne definicje lenistwa i tego, co można z tym zrobić. Z kolei z "włóczącą się młodzieżą" chcielibyśmy zawrzeć taki pakt, który spowoduje, że będzie się ona włóczyła tam, gdzie będziemy chcieli ją zobaczyć i w sposób dla niej atrakcyjny - zapowiada.

Miejsce kultury, ale też schronienie

W budynku głównym znajdą się m.in. sale ekspozycyjne prezentujące wystawy stałe i czasowe. Na terenie kompleksu znajdziemy też archiwum, literacką kawiarnię i rezydencję dla prześladowanych twórców zza granicy.

- Przez wiele lat budynek pełnił funkcję sierocińca, szpitala i miejsca opieki - mówiła podczas podpisania umowy Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Rewitalizując to miejsce, chcemy wrócić do funkcji opiekuńczych. Chcielibyśmy, żeby to miejsce było miejscem kultury słowa i wolności słowa, ale także miejscem, gdzie znajdą schronienie ci, którzy nie mogą w swoim miejscu zamieszkania swobodnie używać wolności słowa i tworzyć kultury - zaznaczała.

Zespół Sierocińca w GdańskuZespół Sierocińca w Gdańsku Paweł Radzewicz / TOK FM

We wnętrzach Zespołu Sierocińca znajdzie się w przyszłości oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym prezentowana będzie twórczość wywodzących się z Gdańska artystów.

- Ten budynek ma wspaniałą historię, zainicjowaną w XVII wieku. Ale to, co jest historią tego budynku, to jest też XX wiek: drukarnia, księgarnia, siedziba czasopisma i ponad dwustuletnia historia społecznego opiekowania się ważnymi dla miasta, dla gdańszczan, osobami i problemami - tłumaczy Marcin Hamkało. - To wszystko zaowocowało myślą o przeznaczeniu tego miejsca na potrzeby kultury - dodaje.

Na początek wzmocnienie i zabezpieczenie obiektu

W pierwszym etapie, który właśnie się rozpoczyna, prace będą polegały na wzmocnieniu konstrukcji budynku głównego oraz bocznego wraz z pracami archeologicznymi, a także wstępnymi pracami konserwatorskimi.

- Dzisiaj podpisujemy umowę na pierwszy, jeden z najważniejszych etapów rewitalizacji XVII-wiecznego sierocińca, dotyczący zabezpieczenia i stabilizacji istniejącej materii konserwatorskiej. Do tych prac zaliczamy m.in. roboty palowe, roboty żelbetowe, konstrukcje stalowe, ściany murowe, jak również szereg robót sieciowych - wylicza Stanisław Poniewierka, prezes firmy Poleko.

Ruchome elementy zabytkowego budynku zostaną zdemontowane po to, aby w przyszłości - po konserwacji - mogły być wyeksponowane w zaadaptowanych budynkach. Zabezpieczone zostaną też cenne historycznie elementy budynków, których nie można zdemontować, np. łęk nad wejściem do windy, cennych tynków i belek stropowych - aby nie uległy uszkodzeniu podczas robót budowlanych.

Otwarcie za cztery lata

Pierwszy, warty 12 milionów złotych "ratunkowy" etap prac został zaplanowany na rok. Kolejne etapy, będące już adaptacją budynku do nowych potrzeb, mają zakończyć się w ciągu trzech kolejnych lat. Zgodnie z aktualnym harmonogramem otwarcie nowej instytucji kultury może nastąpić w 2026 roku.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny