Będzie szorstko, ale bezpieczniej. Rozpoczyna się śrutowanie jednej z najdłuższych ulic w Gdańsku

Nieco ponad tydzień potrwa śrutowanie nawierzchni ulicy Słowackiego w Gdańsku. Prace rozpoczną się w czwartek (7 lipca) i odbywać się będą w nocy, by w jak najmniejszych stopniu utrudniać przejazd kierowcom. Po co w ogóle taki zabieg?
Zobacz wideo

Technologia śrutowania polega na zwiększeniu szorstkości jezdni. Stosowane do tego samobieżne urządzenie wyrzuca z siebie metalowy śrut, który uderza z odpowiednią siłą w nawierzchnię. W ten sposób tworzy jej nową makro i mikrostrukturę. To samo urządzenie jednocześnie odsysa cały urobek - wraz ze śrutem - sprawiając, że jezdnia pozostaje czysta i szorstka. Jezdnia po śrutowaniu przypomina papier ścierny.

- Poddana uszorstnianiu droga zwiększa swoją przyczepność, co w efekcie wpływa na poziom bezpieczeństwa. Bezwzględnie należy jednak pamiętać, że podstawą bezpieczeństwa jest dostosowanie się do ograniczenia prędkości [na leśnym odcinku ulicy Słowackiego to 70 km/h - red.], warunków panujących na drodze i zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami - wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Drogowcy przekonują, że główne zalety tej metody to szybkość i trwałość wykonania.

Pierwszy raz metodę śrutowania zastosowano w Gdańsku w sierpniu 2017 roku, na fragmencie ulicy Słowackiego w kierunku Wrzeszcza. Rok później zabieg przeprowadzono na ulicach Świętokrzyskiej i Spacerowej. - Nie bez przyczyny wytypowane zostały te lokalizacje. Właśnie tam dochodzi do dużej liczby zdarzeń drogowych - podaje Magdalena Kiljan.

Teraz uszorstniony zostanie dwukilometrowy odcinek ulicy Słowackiego - od Niedźwiednika w kierunku Matarni. Przeprowadzenie śrutowania nawierzchni zaplanowano między 7 lipca (czwartek) a 16 lipca (sobota). Pod warunkiem, że będzie odpowiednia pogoda. - Do prawidłowego przebiegu procesu nawierzchnia jezdni powinna być sucha. W czasie deszczu prace nie mogą być prowadzone - wyjaśnia rzeczniczka.

Prace nie będą wiązały się z większymi utrudnieniami dla kierowców. Realizowane będą etapami w godzinach wieczornych i nocnych. Przejezdny będzie zawsze jeden pas ruchu.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny