"Czekaliśmy na to ponad siedem lat". Gdynia wpuści motocykle na buspasy

Gdynia zdecydowała się udostępnić buspasy dla motocyklistów. Na razie tylko na czterech odcinkach. Od wielu lat zabiegali o to członkowie Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego. - Lepiej późno niż wcale - komentują.
Zobacz wideo

Dopuszczenie jednośladów do korzystania z gdyńskich buspasów jest zwieńczeniem inicjatywy, którą Trójmiejskie Stowarzyszenie Motocyklowe rozpoczęło w 2015 roku. - Umożliwienie motocyklistom poruszania się po buspasach nie tylko nie będzie miało negatywnego wpływu na ruch komunikacji publicznej, ale w sposób znaczący wpłynie na bezpieczeństwo w kluczowych odcinkach dróg - mówi Grzegorz Świeżawski, prezes TSM.

Przypomina, że pierwsze pisma w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Gdyni zostały skierowane już siedem lat temu. Motocykliści powoływali się na podobne rozwiązania stosowane w miastach zachodniej Europy. Jako pierwszy odpowiedział Gdańsk. Dwa miesiące po rozpoczęciu akcji pierwsze gdańskie buspasy zostały udostępnione motocyklistom. Teraz dołączyła Gdynia.

Które buspasy dla motocyklistów?

- Decyzją władz miasta zmiany organizacji ruchu zostały już zatwierdzone. (...) Oznakowanie powinno pojawić się na drogach w ciągu najbliższych miesięcy. Dopiero wtedy motocykliści będą mogli korzystać z buspasów - informuje Magdalena Wojtkiewicz, rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Aktualnie zmiany zostały zatwierdzone na czterech odcinkach: ulicy Kieleckiej, Rolniczej, Małokackiej i Kwiatkowskiego. Wojtkiewicz zapowiada, że po wpuszczeniu motocyklistów na te odcinki, urzędnicy będą analizować sytuację i bezpieczeństwo na drogach.

Do tej pory po buspasach w Gdyni poruszać się mogły pojazdy komunikacji miejskiej, gdyński transport osób z niepełnosprawnością, służby ratunkowe, autokary, nadzór ruchu ZKM i pojazdy zeroemisyjne. Teraz do tej listy dołączą także motocykliści.

- Nasze apele okazały się skuteczne. Ale podziękowania należą się też policji, Zarządowi Dróg i Zieleni oraz ZTM w Gdańsku za podzielenie się swoją opinią, którą mogliśmy przedstawić władzom Gdyni jako uzasadnienie sensu takiego rozwiązania. Dziękujemy też policji, ZDiZ oraz ZKM w Gdyni za przychylne rozpatrzenie sprawy - podkreśla Świeżawski. Przyznaje, że ma nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości wszystkie buspasy w Gdyni, te istniejące i te dopiero projektowane, będą dostępne dla motocyklistów.

Motocykliści mieli też wsparcie wśród radnych Gdyni. - Zwiększamy bezpieczeństwo ruchu oraz poprawiamy jego płynność. Takimi decyzjami zachęcamy do przesiadania się na jednoślady, którymi szybciej dojedziemy do pracy i nie stoimy w korkach - skomentował decyzje władz Gdyni Adam Skurat, radny miasta, także motocyklista.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny