Gdańsk szuka Rzecznika Praw Ucznia. Ma szkolić kadrę i wspierać młodzież

Gdańsk szuka kandydata lub kandydatki do pełnienia funkcji Rzecznika Praw Ucznia. - Chcemy, by nasi uczniowie mieli kogoś, kto ich wysłucha, będzie chronić, stać na straży ich praw, a także pomoże w rozwiązaniu problemów - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Termin zgłoszeń mija 15 lipca.
Zobacz wideo

- Powołanie Rzecznika Praw Ucznia jest odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby uczennic i uczniów gdańskich szkół oraz efektem współpracy środowiska uczniowskiego, pedagogów, psychologów, a także Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska - wyjaśnia prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Zakres pracy Rzecznika Praw Ucznia został wypracowany już ponad miesiąc temu, podczas konferencji "Szkoła Zrównoważonego Rozwoju". To młodzież - podczas warsztatów - wskazała, że zewnętrzne wsparcie jest im potrzebne głównie w dwóch sytuacjach: gdy szkoła nie chce zająć się problemem lub zajmuje się nim, ale nieefektywnie - nie rozwiązuje go.

Dlatego też w zespole Rzecznika Praw Ucznia ma znaleźć się przedstawiciel młodzieży, który będzie mógł wysłuchać swoich rówieśników. - Wierzę, że Rzecznik Praw Ucznia to będzie osoba kompetentna i że będziemy mogli się zgłaszać do niej, kiedy poczujemy, że szkoła łamie nasze prawa - mówił już po konferencji Michał Jankowski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Według założeń Rzecznik ma stać na straży praw ucznia, szkolić kadrę nauczycielską i uczniów, a także wspierać przy wypracowywaniu rozwiązań pojawiających się problemów.

Jakie trzeba mieć kwalifikacje? 

Rzecznik Praw Ucznia zostanie wybrany w drodze konkursu, do którego już można się zgłaszać. Zainteresowane osoby muszą mieć kwalifikacje do pracy w poradni psychologiczno-pedagogicznej na stanowisku nauczyciel-pedagog lub nauczyciel-psycholog. Rzecznik musi też znać przepisy dotyczące praw ucznia, praw dziecka i praw człowieka. Musi wiedzieć, jak działają szkoły i placówki oświatowe. Przydatna będzie umiejętność wystąpień publicznych, prowadzenia spotkań, prezentacji i negocjacji oraz zaświadczenie o ukończonym szkoleniu z zakresu mediacji.

Kandydat na Rzecznika Praw Ucznia w Gdańsku musi przygotować i przedstawić swoją wizję pracy na tym stanowisku oraz wszystkie wymagane dokumenty i oświadczenia - miedzy innymi to, że nie figuruje w Rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym w Polsce i nie był wcześniej karany.

- Jeżeli rozumiecie młodzież i uważacie, że to praca dla was, bądź znacie kogoś, kto się w niej odnajdzie, to nie pozostaje nic innego, jak wziąć udział w konkursie - zachęca prezydent Gdańska.

Wyłoniony kandydat będzie zatrudniony na etacie na rok - od 1 września 2022 roku do 31 sierpnia 2023 roku.

Oferty można składać do 15 lipca w sekretariacie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4 przy ul. Krzemienieckiej w Gdańsku.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny