Nowe, a jak stuletnie. Do Sopotu wróciły stylowe kosze plażowe. Wakacyjne meble są też w Gdańsku Brzeźnie

Ręcznie wykonane kosze plażowe z oryginalnego, naturalnego indonezyjskiego rattanu pojawiły się na trójmiejskich plażach. Wyglądem przypominają te, które służyły turystom wypoczywającym na sopockiej plaży ponad sto lat temu. Od dziś można je wypożyczać w Sopocie i w Gdańsku Brzeźnie. Kosze plażowe wróciły do Sopotu. od 1 lipca można je wypożyczać przy wejściu nr 23, tuż przy molo. Nawiązujące do przyszłości wiklinowe kosze pojawiły się też w Gdańsku Brzeźnie.

Moda na plażowe meble, w tym kosze, przyszła do nas dawno temu znad Morza Północnego. Już ponad 100 lat temu kosze były stałym elementem sopockiego krajobrazu. Zapewniały wygodne miejsce do siedzenia podczas plażowania, chroniły przed wiatrem, deszczem i słońcem. Po wojnie ich popularność spadła. W latach 70. XX wieku wróciły do łask, by potem zostać wyparte przez parawany. Teraz wracają.

Sopot od dwóch lat zaprasza turystów i mieszkańców do odpoczynku w wiklinowych koszach, które są replikami tych stojących na plaży w 1915 r. - Kosze plażowe nad brzegiem morza to widok, który wielu z nas wspomina z sentymentem. Sopot wrócił do tej tradycji i znów odwiedzający kurort turyści oraz oczywiście mieszkańcy mogą relaksować się na plaży w pięknych koszach. Cieszymy się, że pomysł się spodobał, zapraszamy również w tym sezonie - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

Od 1 lipca kosze można wypożyczać przy wejściu na plażę nr 23. W dni pogodne dostępne będą od godz. 9 do 18. Koszt wypożyczenia to 47 zł za dzień lub 10 zł za godzinę. Dla mieszkańców Sopotu posiadających Kartę Mieszkańca to 5 zł za godzinę lub 30 zł za cały dzień. Pieniądze za wynajem trafiają do Spółdzielni Socjalnej Kooperacja. To jej pracownicy zajmują się wypożyczaniem, składaniem, dezynfekcją i utrzymanie koszy w czystości. Powołana m.in. przez Urząd Miasta i organizacje pozarządowe Kooperacja powstała w 2014 r. i umożliwia osobom pozostającym bez pracy oraz osobom wykluczonym społecznie aktywizację zawodową.

A w Brzeźnie kosze są darmowe

W koszach plażowych można też wypoczywać w Gdańsku Brzeźnie. I to dzięki mieszkańcom. Kosze zostały zakupione w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Autorką projektu była Dorota Kuś, mieszkanka Brzeźna i miłośniczka historii nadmorskiej dzielnicy. - W Budżecie Obywatelskim 2021 złożyłam projekt pod nazwą Kosze Plażowe, czyli Kąpielisko w Brzeźnie jak dawniej - wyjaśnia, dodając, że na początku XX wieku kosze były tu stałym elementem. - Stąd pomysł, żeby powrócić do takiej tradycji. Kosze plażowe stanęły już w zeszłym roku w miejscu historycznego kąpieliska, przy ulicy Dom Zdrojowy, w tym roku również będą tam stały i będzie można z nich korzystać - wyjaśnia Dorota Kuś.

Kosze w Brzeźnie udostępniane są bezpłatnie. Wypożyczalnia działa codziennie, w godzinach 9-21, a znaleźć ją można przy wejściu numer 41.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny