Największa na świecie bryła bursztynu jest w Gdańsku. Znaleziono ją w kopalni węgla

Jest największa, najcięższa, a wyglądem przypomina kosmiczną skamieniałość. Ważąca ponad 68 kilogramów bryła bursztynu znajdująca się w Muzeum Gdańska trafi do Księgi Rekordów Guinnessa. Rekord został potwierdzony w czasie oficjalnego ważenia.

- Mamy to! Mamy Rekord Guinnessa! - cieszyła się przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, kiedy waga, na której ułożono gigantyczny bursztyn, wskazała 68,2 kg. Wcześniej autentyczność bryły potwierdzili eksperci. Grono specjalistów, m.in. z Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku i Biura Rekordów czuwało nad prawidłowym przebiegiem ważenia. - Mam nadzieję, że już za około tygodnia rekord zostanie oficjalnie ogłoszony - przyznał Paweł Chwalibóg z Biura Rekordów.

- To ważny dzień dla wszystkich, którzy kochają bursztyn. Cieszymy się, że właśnie w to święto (Światowy Dzień Bursztynu) udało się ustanowić rekord - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Gigantyczny bursztyn pochodzi z Sumatry. Wcześniej jego właścicielem był Janusz Fudala, który przekazał bryłę w depozyt muzeum. Rok temu dzięki dotacji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów ten niezwykły okaz udało się odkupić. Teraz oficjalnie jest to największy bursztyn na świecie.

- Świat bursztynu pokazuje, że to nie tylko taka mała bryłka, którą możemy znaleźć po sztormie na plaży w Sobieszewie. To też bryła, którą można odkryć w kopalni węgla brunatnego na Sumatrze. Bryła o wadze dochodzącej do kilkudziesięciu kilogramów - dodaje dyrektor Ossowski. 

Dotychczasowy rekord należał do ważącej ponad 50 kg bryły również pochodzącej z Sumatry. - Jej wpis do Księgi Rekordów Guinnessa ma blisko sześć lat. Bursztyn nigdy nie był prezentowany publicznie. Stanowi element prywatnej kolekcji jednego z biznesmenów z Singapuru - wyjaśnia Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska.

68-kilogramowy bursztyn to już drugi rekord Guinnessa pobity przez Gdańsk. - 31 grudnia 2000 roku ponad 10 tys. gdańszczanek i gdańszczan przywitało Nowy Rok dźwiękiem małych dzwoneczków, świętując w ten sposób nadejście nowego tysiąclecia - przypomina wiceprezydent Piotr Borawski.

Największy okaz bursztynu na świecie można oglądać w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny