Horror na plaży, komedia na dachu. Ruszyły kina plenerowe w Trójmieście

Na plaży przy szumie fal, na dachu z widokiem na kamienice, u sąsiada w ogródku i na osiedlowym boisku - wraz z nadejściem lata ruszyły kina plenerowe w Trójmieście. W przestrzeni miejskiej zostaną do końca wakacji. Cześć seansów jest bezpłatna.
Zobacz wideo

Kina plenerowe od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród trójmiejskiej publiczności. Pozwalają nadrobić filmowe zaległości i zobaczyć wyjątkowe filmy w nietypowych miejscach. A by zasiąść na kinowym leżaku, wcale nie trzeba jechać daleko. Czasami wystarczy wyjść przed blok albo wejść na dach.

Nie ma drugiego takiego kina w Polsce

Kino na dachu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku organizowane jest od siedmiu lat. - Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi "Rooftop cinema", które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Przez całe wakacje odbędą się 22 seanse w wyjątkowej scenerii - z widokiem na dachy gdańskich kamienic. Nie ma drugiego takiego kina plenerowego w Polsce - mówi pomysłodawczyni cyklu filmowego Anna Kądziela-Grubman ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa.

Kino na Szekspirowskim będzie działać do 27 sierpnia. Seanse na dachu odbywają się w środy, soboty i wybrane czwartki o godz. 21.30. Chyba że pada i mocno wieje. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferyczny seans jest przekładany na inny termin.

Od lat dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów cieszy się też Kino Letnie w Orłowie. To cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem na gdyńskiej plaży przy Scenie Letniej. Projekcje odbywają się we wtorki i wybrane poniedziałki w lipcu i sierpniu. W tym roku już po raz dwunasty.

Szum morza towarzyszy też publiczności kina na molo w Sopocie. 1 lipca rusza jubileuszowa, piętnasta edycja tego kina pod gwiazdami. Filmy będzie można oglądać przez przez dwa wakacyjne miesiące. Pokazy są bezpłatne, ale obowiązuje bilet wstępu na molo.

Do kina u sąsiada

Na film w kapciach mogą się wybrać mieszkańcy Gdyni. To w ramach trzeciej odsłony cyklu "Kino po sąsiedzku #wGdyni". - Kina plenerowe w gdyńskich dzielnicach to fantastycznych sposób na spędzenie wakacyjnego wieczoru blisko domu - mówi Maja Wagner, naczelniczka Wydziału Kultury UM w Gdyni.

W tym roku "Kino po sąsiedzku" to 45 seansów w 10 dzielnicach. - Ideą imprezy jest dotarcie z seansami bezpośrednio do mieszkańców. To gdynianie wskazali, w których miejscach chcą pojawienia się kina - głosowali na większość projektów w Budżecie Obywatelskim. W tym roku pokazy będą się zatem odbywać w dzielnicach: Chwarzno-Wiczlino, Chylonia, Dąbrowa, Karwiny, Leszczynki, Obłuże, Pustki Cisowskie-Demptowo, Redłowo i Wielki Kack - informuje Tomek Pietrzak z Kino Plener.

Projekcje w gdyńskich dzielnicach potrwają do 3 września. Odbywać się będą w każdy piątek i sobotę. We wszystkich miejscach do dyspozycji widzów są rozkładane krzesła i duży ekran. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów