Koniec remontu kluczowej ulicy Gdyni. Będzie aż pięć pasów, a otwarcie potrwa kilka godzin

Koniec gigantycznych korków na ulicy Kwiatkowskiego w Gdyni. Przebudowa prowadzącej do północnych dzielnic miasta trasy właśnie się zakończyła, a otwarcie drogi dla samochodów zaplanowane jest na piątkowy poranek.

Na ulicy Kwiatkowskiego do tej pory częściej się stało, niż jechało, a jej przepustowość nie pozwalała płynnie obsługiwać ruchu między północnymi dzielnicami a wylotem w stronę śródmieścia lub obwodnicy. Trwający ponad rok remont, który właśnie dobiegł końca, powinien tę sytuację odmienić.

Trzy pasy dla osobówek, dwa dla autobusów

- Ulica Kwiatkowskiego między estakadą a Pułkownika Dąbka miała do tej pory zaledwie dwa pasy drogowe, teraz będzie miała ich pięć - mówi wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk. - W kierunku do góry będą trzy pasy, z kolei w dół dwa - wyjaśnia.

Kierowcom osobówek służyć będą w sumie trzy pasy ruchu, zaś dwa - po jednym w każdym kierunku - zostały zaplanowane jako buspasy. - To spowoduje, że komunikacja miejska na tym terenie będzie zdecydowanie szybsza - przewiduje wiceprezydent. - A to, mam nadzieję, zachęci mieszkańców, by korzystali z niej znacznie częściej - dodaje.

Nie tylko dla samochodów

W ramach inwestycji przebudowane zostało także skrzyżowanie z ul. Podgórską. Mieszkańcy zyskali chodniki, zmodernizowane przystanki oraz sygnalizację świetlną. Powstała także nowa kanalizacja deszczowa, a całość dopełni nowoczesne oświetlenie w technologii LED.

- Amatorzy jednośladów pojadą kolejnym fragmentem drogi rowerowej, realizowanej w ramach międzynarodowej trasy R-10, która powstała po jednej stronie i połączy się z odcinkiem trasy biegnącym od ul. Andersa do ul. Kwiatkowskiego - dodaje Marek Łucyk.

Otwarcie będzie trwało kilka godzin

Przebudowana droga będzie w całości udostępniana kierowcom w piątek 24 czerwca. Przez cały remont była przejezdna, teraz etapami włączane będą kolejne strefy stałej organizacji ruchu.

- Chodzi o to, żeby nie było utrudnień i korków - wyjaśnia wiceprezydent. - Z doświadczenia wiemy, że zmiana organizacji ruchu wywołuje utrudnienia. Chcemy je zminimalizować - tłumaczy i dodaje, że w związku z tym wszystkie pięć pasów będzie udostępnianych użytkownikom stopniowo, a cała operacja potrwa kilka godzin.

Koszt remontu ul. Kwiatkowskiego to 23 mln zł.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z