Wstęgę przecięli dziewięć miesięcy temu, otwierają dopiero teraz. Nowy terminal w Gdyni odprawi pasażerów

Publiczny Terminal Promowy w Gdyni - po miesiącach oczekiwania - odprawi pasażerów. Jako pierwszy z nabrzeża nowego obiektu odpłynie prom do Szwecji. Inauguracja zaplanowana jest na piątkowy wieczór.
Zobacz wideo

Nowy etap w historii gdyńskiego portu rozpocznie prom Stena Spirit pływający między Polską a Szwecją. W dniu otwarcia odwiedzi od zarówno stary, jak i nowy terminal. - Ten statek rozładuje się na starym terminalu, natomiast już załadunek i wyjście z portu nastąpi z nowego - precyzuje Maciej Krzesiński, dyrektor do spraw handlowych Portu Gdynia. - Można powiedzieć, że to będzie inauguracja operacyjnej działalności tego terminalu - dodaje.

Otwarcie po... otwarciu

Inauguracja operacyjna jest kolejnym "otwarciem" terminalu. Wstęgę w drzwiach obiektu uroczyście przecinano z udziałem przedstawicieli rządu już dziewięć miesięcy temu. - To był moment zakończenia projektu unijnego - wspomina Krzesiński. - Natomiast to jeszcze nie oznaczało stuprocentowego zakończenia budowy, dlatego że armatorzy, którzy przeprowadzają się na ten terminal, po prostu mają też swoje dodatkowe wymagania i projekty, które sami również chcieli wdrożyć - dodaje.

Prace, jak przyznaje nasz rozmówca, nawet teraz się nie kończą. - Cały czas jeszcze będziemy ten terminal dostosowywać, sprawdzać, będziemy też modyfikować różnego rodzaju elementy po to, żeby był najsprawniejszy na akwenie Morza Bałtyckiego - podkreśla Krzesiński.

Jeden z najnowocześniejszych na Bałtyku

Nowy terminal będzie znacząco się różnił od dotychczasowego. Budynek do obsługi pasażerów jest dużo większy i nowocześniejszy. Znaczenie ma też jego położenie blisko centrum Gdyni - pasażerowie nie będą mieli problemu z dojściem do niego nawet pieszo. Obiekt ma też wysokie parametry techniczne.

- Nabrzeże dostosowane jest do przyjmowania dużo dłuższych statków. Do tej pory mogliśmy przyjmować statki o długości do 175 metrów. W tej chwili będziemy mogli przyjmować promy do 240 metrów długości - wylicza przedstawiciel portu. - Na tym terminalu zastosowano też szereg innowacyjnych rozwiązań: po raz pierwszy w Polsce mamy chociażby podłączenie statku do prądu bezpośrednio z pirsu. Jesteśmy przygotowani, aby prowadzić bunkrowanie LNG. Rampa jest dostosowana do obsługi bardzo różnorodnych promów. Śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z najnowocześniejszych terminali, jeśli nie najnowocześniejszy w tej chwili terminal w basenie Morza Bałtyckiego - przekonuje z dumą Maciej Krzesiński.

Kolejny przewoźnik za pół roku

Budowa Publicznego Terminala Promowego pochłonęła blisko 290 milionów złotych. Powstały budynek do obsługi pasażerów, budynek magazynowy, place manewrowe i parkingi. Prace obejmowały też kompleksową przebudowę nabrzeża, przygotowanie specjalnej rampy i przebudowę infrastruktury kolejowej i drogowej.

Przez najbliższe miesiące korzystać z niego będzie Stena Line. Kolejnym przewoźnikiem, który włączy się - prawdopodobnie za pół roku - będzie Polska Żegluga Bałtycka z promami Polferies.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z