Autobus z "własną elektrownią". Na gdańskie trasy wyjedzie pojazd napędzany wodorem
NesoBus to zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce zeroemisyjny miejski autobus wodorowy. Napędzają go silniki elektryczne ukryte w piastach kół, ale prąd pochodzi nie z baterii, ale z ogniwa paliwowego, w którym wodór łączy się z tlenem. - My tu nic nie spalamy - zastrzega Maciej Stec, wiceprezes Grupy Polsat Plus. - Łączymy wodór z tlenem i wtedy powstaje energia. Mówiąc oględnie, mamy na pokładzie autobusu własną elektrownię - dodaje.
W wyniku połączenia wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym, autobus emituje z rury wydechowej parę wodną. Skraplająca się z niej woda jest w pełni destylowana. Niezbędny do tego procesu czysty tlen pobierany jest z powietrza - w pełni oczyszczonego przez specjalne filtry.
450 kilometrów zasięgu
NesoBus zużywa średnio około 8 kg wodoru na 100 km. Zbiorniki mają pojemność 37,5 kg wodoru, co pozwala na przejechanie około 450 km. Tankowanie trwa zaledwie kwadrans.
Testowany w Gdańsku pojazd ma 12 m długości. Pomieści do 93 pasażerów, w tym do 37 na miejscach siedzących. Od 15 czerwca autobus będzie przechodził tygodniowe testy na ulicach miasta.
- Od środy z podróży tym autobusem będą mogli skorzystać pasażerowie naszej komunikacji miejskiej. Dzięki temu sami będą mogli ocenić, jak wygląda jazda takim nowoczesnym pojazdem napędzanym paliwem przyszłości - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Kiedy zainstalujemy niezbędną infrastrukturę, czyli informację pasażerską i kasowniki, ten autobus wyjedzie na ulice. Będzie podróżował na sześciu liniach: 111, 115, 130, 175, 189 i 199. Zapraszamy wszystkich pasażerów do skorzystania z tej możliwości - zachęca.
Regularne kursowanie możliwe już za rok
Urzędnicy chcą, aby w najbliższych miesiącach w Gdańsku powstała stacja wodorowa, w której będą mogły tankować zarówno takie autobusy, jak i wiele innych pojazdów użytkowych. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, to jest szansa, że wodorowe autobusy będą kursowały po mieście już na stałe.
- Robimy do tego przymiarki - potwierdza Maciej Lisicki, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. - Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach ogłosimy postępowanie przetargowe i w przyszłym roku takie albo podobne autobusy się w Gdańsku pojawią - dopowiada. Warunkiem stawianym przez przewoźnika jest to, by producent dostarczał też paliwo.
"W imię solidarności z przyszłymi pokoleniami"
- Często, kiedy mówimy o inwestycji w zieloną energię, mówimy o sadzeniu drzew, o solidarności z przyszłymi pokoleniami. Świat się zmienia i chcemy - jako miasto Gdańsk - dostosowywać się do tych zmian - mówi Aleksandra Dulkiewicz.
- Przypomnę, że w ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przegłosował przepisy mówiące o tym, że zaprzestaniemy produkcji pojazdów spalinowych w 2035. Dzisiaj wspólnie z polskim producentem prezentujemy autobus, który przez najbliższe dni będzie testowany na ulicach Gdańska. Szukamy rozwiązań, które pozwolą w ekologiczny, nieemitujący spalin sposób podróżować po naszym mieście - dodaje prezydent Gdańska.
Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.
Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!
-
TSUE wydał wyrok w sprawie o reformę polskiego sądownictwa
-
Polscy ochotnicy zaatakowali terytorium Rosji? Jest komentarz Rosjan
-
Prof. Markowski ostrzega przed "oszustwami wyborczymi, które się szykują". Jaką przewagę musi mieć opozycja w wyborach?
-
Wyrok TSUE miażdży PiS-owską reformę sądownictwa. "Znów mogą czekać nas kary"
-
Był nacjonalistą, aż poznał lewaczkę. "Szedłem z nią do łóżka, a potem się z tego spowiadałem"
- "Weaknesses" - jak sprytnie mówić o swoich słabościach
- Ziobro grzmi po wyroku. Atakuje TSUE. "Główny sąd europejski jest skorumpowany"
- Nagła zmiana pogody przed długim weekendem. IMGW: Opady, burze z gradem i ulewami
- Europa znów chętnie wsiada do pociągów, zwłaszcza nocnych. A w Polsce mamy do czego wsiąść?
- Kto stoi za atakami dronów w Rosji? CNN: Ukraina ma tam sieć agentów