Gdańsk. Na Cmentarzu Łostowickim powstało ponad 2 tysiące nowych miejsc. To wciąż mało

Zakończyła się rozbudowa Cmentarza Łostowickiego w Gdańsku. Teren nekropolii powiększył się o blisko dwa hektary. Powstało ponad 2100 nowych miejsc pochówku. W najbliższych latach planowana jest także rozbudowa innych gdańskich nekropolii, bo miejsc na cmentarzach brakuje.

Na terenie Gdańska znajduje się dziewięć cmentarzy komunalnych o łącznej powierzchni prawie 100 hektarów. Największy z nich - Łostowicki - właśnie powiększył się o kolejne prawie dwa hektary. Nekropolia została rozbudowana od strony al. Armii Krajowej i ul. Cedrowej.

W ramach rozbudowy powstała instalacja sanitarna, miejsca czerpania wody i wiaty na odpady. Posadzono też nowe drzewa, a teren został ogrodzony. Dodatkowo powstało 28 nowych miejsc postojowych przy ul. Cedrowej. Prace kosztowały prawie 2,5 mln złotych. Ale na tym nie koniec. Inne gdańskie cmentarze też będą rozbudowane.

- Cmentarz Salvator ma być w przyszłości rozbudowany od strony ulicy Stoczniowców, co umożliwi powstanie około 1000 miejsc spoczynku. W planach jest także rozbudowa cmentarza parafialnego przy ulicy Kępnej. Obiekt ma powiększyć się o ponad 1,4 hektara i 1900 miejsc pochówku - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Z kolei na Cmentarzu Garnizonowym planowanych jest 3000 dodatkowych miejsc. Obiekt przy ulicy Dąbrowskiego zwiększy swoją powierzchnię o 2,17 hektara. Nekropolia na Srebrzysku powiększy się o 2,14 hektara i 1900 miejsc spoczynku - wylicza dalej. 

Na razie przygotowywana jest dokumentacja projektowa. Trwają też prace nad nową ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Obowiązująca pochodzi z 1959 roku i od dawna różne środowiska zwracają uwagę, że przepisy nie przystają do rzeczywistości.

Rośnie liczba zgonów

Problemem jest też brak przestrzeni. Nekropolie coraz trudniej lokalizować w rozbudowujących się miastach. A liczba zgonów rośnie. W całym 2019 roku w Gdańsku zmarło 5787 osób. W 2020 roku zgonów było już 6740. A w 2021 roku umarło 7766 osób. - Jest to największa liczba zgonów w naszym mieście od czasów zakończenia II wojny światowej - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz w czasie styczniowej sesji rady miasta.

Według stanu wpisów do ksiąg cmentarnych, liczba zmarłych pochowanych obecnie na gdańskich cmentarzach komunalnych przekracza 230 000 osób w ponad 126 000 grobów. Zarządcą gdańskich cmentarzy komunalnych jest Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Na stronie ZDiZ działa też wyszukiwarka grobów. Umożliwia ona odnalezienie grobu osób pochowanych na cmentarzach komunalnych w Gdańsku. Dane obejmują okres od roku 1945 do roku bieżącego.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny