Pomorze. Dziewiętnasty węzeł już gotowy. Zostało jeszcze siedem. "To jedna z największych inwestycji w ostatnich latach"

Gotowy jest kolejny metropolitalny węzeł przesiadkowy. Ma ułatwić i usprawnić codzienne podróże do pracy i szkoły mieszkańcom Żukowa i okolic. To 19. ukończone centrum przesiadkowe na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Do wybudowania zostało jeszcze siedem.
Zobacz wideo

Przy dworcu Żukowo Wschodnie powstał parking na 100 miejsc postojowych wraz z wiatą rowerową oraz pełną infrastrukturą techniczną. Są też miejsca typu Kiss&Ride i miejsca postojowe dla pojazdów taxi. Teren jest oświetlony i monitorowany. W ramach inwestycji wybudowano także 15 kilometrów dróg rowerowych wzdłuż dróg gminnych, powiatowych, krajowych i wojewódzkich w kierunku Borkowa, Małkowa, Glincza i Smołdzina. Zmodernizowano również ulicę Pożarną w Żukowie, przy której powstało kilkanaście nowych miejsc postojowych.

- To jedna z największych inwestycji drogowych realizowanych na terenie naszej gminy w ostatnich latach. Węzeł został zaprojektowany już z myślą o nowym przystanku w Żukowie Wschodnim. Koszt inwestycji to ponad 14 milionów złotych, z czego 6 milionów stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej - mówił podczas otwarcia burmistrz Wojciech Kankowski. - Jestem przekonany, że inwestycja przełoży się przede wszystkim na bezpieczeństwo i komfort podróżowania kierowców samochodów i jednośladów - dodał.

26 węzłów integracyjnych

Węzeł integracyjny w Żukowie jest częścią dużego projektu budowy 26 węzłów integracyjnych na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS).

- Każdy z nas lubi przemieszczać się szybko, dlatego w metropolii stawiamy na transport zbiorowy. Ponad 300 milionów unijnego dofinansowania przeznaczamy na 26 węzłów przesiadkowych w całej metropolii - informuje Michał Glaser, prezes zarządu OMGGS.

Na terenie Obszaru Metropolitalnego powstaje łącznie 26 węzłów integracyjnych. 19 jest już gotowych, miedzy innymi w Kartuzach, Redzie, Gdańsku, Gołubiu w gminie Stężyca, Gościcinie w gminie Wejherowo, Nowym Dworze Gdańskim, Sierakowicach, Pucku czy Tczewie. W ramach wszystkich inwestycji zostanie wybudowanych ponad 110 kilometrów dróg rowerowych oraz 2800 miejsc parkingowych dla samochodów i 2500 dla rowerów. Wartość wszystkich projektów to ponad 750 milionów złotych.

- Naszą ideą jest, aby zapewnić wszystkim Pomorzanom dojazd do stolicy w ciągu godziny. Mam nadzieję, że w perspektywie kilkunastu lat jesteśmy w stanie to zrealizować. Bardzo dużo w tym zakresie zależy od właściciela linii kolejowej, który musi dostosować linię kolejową do poprawy bezpieczeństwa. My natomiast, jako samorząd wojewódzki, chcemy zakupić tabor. Chodzi o 30 zestawów, które zapewnią realizowanie wygodnych przewozów regionalnych dla mieszkańców Pomorza - wyjaśnia Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny