"Jak odejdę, nie będę miała z czego żyć". W Gdańsku organizują pomoc dla dotkniętych przemocą ekonomiczną

REKLAMA
Bywa że jest niedostrzegalna. Niektórzy mówią - "przezroczysta". Przemoc ekonomiczna - choć nie zostawia siniaków - też boli. O tym, jak sobie z nią radzić i jak jej przeciwdziałać, będzie się można dowiedzieć podczas kolejnej edycji gdańskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego, który startuje w poniedziałek.
REKLAMA
Zobacz wideo

Ograniczanie możliwości podjęcia pracy, nadmierna kontrola wspólnych wydatków czy wydzielanie i ograniczanie pieniędzy drugiej osobie. To tylko niektóre przypadki przemocy ekonomicznej. Bywa, że przemoc ekonomiczna jest niedostrzegalna. W domu panuje porządek, mąż nie pije, chodzi do pracy i dobrze zarabia. Ale za sprawą finansów kontroluje żonę, wydziela jej pieniądze i poniża.

REKLAMA

Katarzyna przez kilka lat była ofiarą przemocy ekonomicznej, ale też fizycznej. Zaraz po studiach zaszła w ciążę. Potem pojawiło się drugie dziecko. Nigdy zawodowo nie pracowała. Zajmowała się domem i dziećmi. Mąż zarabiał pieniądze i tymi pieniędzmi szantażował żonę. Wydzielał jej gotówkę. Po każdych zakupach musiała pokazać paragon i rozliczyć się co do grosza. - Wtedy wydawało mi się, że skoro to on chodzi do pracy i zarabia, to ma prawo tak robić - opowiada Kasia. Potem doszła przemoc fizyczna. Znajomi radzili, żeby zostawiła męża. - Paraliżował mnie strach. Miałam dwoje dzieci i żadnych oszczędności. Bałam się, że jak odejdą, to nie będę miała z czego żyć - mówi. Trwało to kilka lat. Pomogła sąsiadka. Zaprowadziła do prawniczki i znalazła pracę w sklepie. Kasia jest już po rozwodzie. Mieszka w wynajmowanym mieszkaniu.

Warsztaty i porady

To między innymi takim osobom dedykowany jest tegoroczny gdański Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego. Codziennie - od 6 do 10 czerwca - w Forum Gdańsk na Mostku Historycznym, od godz. 13 do 18 prowadzony będzie punkt informacyjno-konsultacyjny dla mieszkańców. W ramach Gdańskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego zorganizowane zostaną warsztaty dotyczące przemocy ekonomicznej, webinaria, będzie można również skorzystać z bezpłatnych porad prawnych.

- To cykliczne wydarzenie podejmowane w ramach realizacji Gdańskiego Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Prowadzone są między innymi działania w zakresie edukacji ekonomicznej i szerokiej prewencji. Adresatami są osoby w różnym wieku, gdańszczanki i gdańszczanie zmagający się z problemami zadłużenia, ofiary nadużyć finansowych oraz ich bliscy - informuje Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W ramach wydarzenia poradami i informacjami o dostępnym wsparciu służyć będą też pracownicy MOPR, m.in. psycholodzy oraz specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. - Podpowiedzą, jak radzić sobie w ekstremalnie trudnych, życiowych sytuacjach związanych z doświadczaniem agresji. Gdzie znaleźć skuteczną pomoc, jeśli dochodzi do przemocy w rodzinie. Podpowiedzą też, jak rozpoznać przemoc ekonomiczną - mówi Sylwia Ressel rzeczniczka MOPR

REKLAMA

Dodatkowo, 8 czerwca w godz. od 8 do 18 odbędzie się dzień otwarty Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR, przy pl. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie. - Osoby w życiowym kryzysie, doświadczające różnych form przemocy w rodzinie, mogą liczyć na konsultację i wsparcie specjalistów - informuje Sylwia Ressel. W Ośrodku świadczona jest też pomoc w języku ukraińskim, przez psycholożki z Ukrainy.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory