Gdańsk. Remont niewielkiej ulicy sparaliżował całą dzielnicę. Miasto ma wprowadzić zmiany i udrożnić ruch

Kilka dni temu rozpoczął się remont ulicy Opackiej w Gdańsku. Wraz z nim zaczął się też komunikacyjny horror. Sparaliżowana jest Oliwa i jeden z dojazdów do Sopotu. Kierowcy stoją około godziny w korku. Miasto zapowiada korekty w organizacji ruchu, by choć trochę odkorkować dzielnicę.
Zobacz wideo

Remont niespełna 300-metrowego odcinka ulicy Opackiej - od Spacerowej do Cystersów - w Gdańsku zaczął się 25 maja. Został tam wprowadzony ruch jednokierunkowy w relacji do ulicy Spacerowej. Dojazd do ulicy Czyżewskiego od strony Spacerowej poprowadzony został ulicą Stary Rynek Oliwski, Opata Jacka Rybińskiego oraz aleją Grunwaldzką. Dojazd do Spacerowej od strony Czyżewskiego możliwy jest natomiast ulicą Cystersów.

Zmiany spowodowały drogowy paraliż. Kierowcy jadący od obwodnicy ulicą Spacerową tracą w korkach nawet kilkadziesiąt minut. I to nie tylko w godzinach szczytu. W mediach społecznościowych pojawiły się krytyczne głosy kierowców i prośby o zmiany w organizacji ruchu. Miasto przeanalizowało sytuację i wprowadza zmiany. Mają zwiększyć przepustowość w kierunku Sopotu.

Miasto wprowadza zmiany

Jak poinformowała Magdalena Kilian z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, pierwsza z korekt dotyczy skrzyżowania ulicy Opata Jacka Rybińskiego i alei Grunwaldzkiej. Zmieniona zostanie tam geometria skrzyżowania i dzięki temu będzie można skręcać w lewo - z ulicy Opata Jacka Rybińskiego w aleję Grunwaldzką, w kierunku Sopotu - z dwóch pasów ruchu.

Zmodyfikowany zostanie też program sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu alei Grunwaldzkiej i ulicy Pomorskiej. - Będziemy na bieżąco obserwować sytuację komunikacyjną w tej części Oliwy. Analizowane są także kolejne możliwości usprawnienia ruchu w rejonie ulicy Opackiej. Jedną z nich jest możliwość odwrócenia kierunku ruchu na ulicy Cystersów i poprowadzenie go od ulicy Stary Rynek Oliwski w relacji do ulicy Czyżewskiego - informuje Magdalena Kilian. Właśnie odwrócenia kierunku ruchu domagają się kierowcy. Ich zdaniem tylko to może pomóc rozładować korki. 

Równolegle ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzone zostały również udogodnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej. Uruchomiona została dodatkowa tymczasowa linia autobusowa 917. - Obsługiwana jest przez pojazdy typu mini i kursuje przez ulicę Czyżewskiego w kierunku Sopotu - informuje Dagmara Szajda z ZTM w Gdańsku. 

Autobusy na trasie: Oliwa Pętla Tramwajowa - ul. Obrońców Westerplatte - ul. Polanki - ul. Opata Jacka Rybińskiego - al. Grunwaldzka - ul. Opacka - ul. Czyżewskiego - al. Grunwaldzka - Oliwa Pętla Tramwajowa - jeżdżą w godz. 05:30 - 22:30, co około 30 minut. Autobusy linii 117 dalej jeździć będą objazdem przez aleję Grunwaldzką.

Według planu, prace na ulicy Opackiej mają potrwać do 30 czerwca. W tym czasie wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni na odcinku od Spacerowej do Cystersów, a także przebiegający wzdłuż ulicy chodnik.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z