Poszukiwana najstarsza gdańska pocztówka. Na odkrywcę czeka nagroda

REKLAMA
Muzeum Gdańska szuka najstarszej pocztówki wysłanej z Gdańska. Chodzi o kartkę, która została nadana przed 20 lipca 1889 roku. Na odkrywcę czy posiadacza najstarszej gdańskiej pocztówki, ale też osobę, która po prostu przekaże na jej temat informacje, czeka nagroda w wysokości 1000 zł.
REKLAMA

Żeby przybliżyć temat najstarszych kart pocztowych, Muzeum zaprasza do Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. To właśnie tam prezentowana jest wystawa "Poszukiwana. Najstarsza gdańska pocztówka".

REKLAMA

Na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta można zobaczyć ponad 150 gdańskich widokówek i kilkanaście przedmiotów z końca XIX wieku. Wiele z nich, głównie ze zbiorów prywatnych dwóch kolekcjonerów Piotra Popińskiego oraz Mirosława Podeszwika, prezentowanych jest po raz pierwszy. Tak jak najstarsza obecnie pocztówka. To karta z Westerplatte wysłana 20 lipca 1889 roku.

- Ta wystawa to również zaproszenie mieszkańców Gdańska oraz całej Polski do poszukania w swoich domach albo wśród znajomych widokówki starszej niż ta, którą prezentujemy na wystawie. Za informację, bądź wizerunek takiej pocztówki wyznaczyliśmy nagrodę w wysokości 1000 złotych - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Na pocztówce musi widnieć data dzienna nadania poprzedzająca 20 lipca 1889 roku. Ogólnopolska akcja poszukiwania najstarszej gdańskiej pocztówki kończy się 31 lipca 2022 roku. A zgłoszenia należy kierować na adres: poszukiwana@muzeumgdansk.pl.

Pocztówka z widokiem na Długi Targ w Gdańsku, prawdopodobnie jedna z najstarszych wydanych przez J. Mieslera, ok. 1888 r.Pocztówka z widokiem na Długi Targ w Gdańsku, prawdopodobnie jedna z najstarszych wydanych przez J. Mieslera, ok. 1888 r. Fot. Ze zbiorów Mirosława Podeszwika

Będąc na wystawie w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden ciekawy eksponat. To karta pocztowa złożona z dwóch widokówek pokazujących panoramę Głównego Miasta. - Zostały one wysłane w przeciągu kilku miesięcy przez tego samego nadawcę do tego samego adresata w Berlinie, ale z jakichś powodów w przeciągu 150 lat jedna część znalazła się w antykwariacie w Polsce, a druga w Niemczech - opowiada Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska. Widokówki odnalazł i po ponad stu latach ponownie połączył muzealnik Jerzy Wołodźko. Dziś obie karty można zobaczyć na wystawie czasowej w Gdańsku. - Jak każdy kolekcjoner szukam najciekawszych przykładów dawnych widokówek. Każda jest odkrywaniem ciekawych historii, ale czasem historię można napisać samemu - dodaje Jerzy Wołodźko.

REKLAMA

Wystawa "Poszukiwana. Najstarsza gdańska pocztówka" w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku będzie czynna do 31 lipca 2022 roku

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory