Gdańsk. Uchodźcy z Ukrainy otrzymają finansowe wsparcie. "Będą mogli sami zadecydować, co jest im potrzebne"

Ukraińscy uchodźcy mieszkający na Pomorzu mogą już korzystać z punktu wsparcia finansowego, który został uruchomiony w Gdańsku. Pieniądze będą trafiać do potrzebujących w ramach międzynarodowego programu ONZ. Wsparcie otrzyma nawet 20 tysięcy rodzin.
Zobacz wideo

- Dzięki współpracy wielu środowisk otworzyliśmy punkt, który będzie świadczył pomoc długofalowo - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Udało się wejść we współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczonych, która jest wyspecjalizowana w pomocy uchodźcom. Pozwala to odpowiednio zaopiekować się tymi, którzy w naszym mieście szukają bezpieczeństwa i spokoju - dodaje.

Pieniądze na trzy miesiące

- Każda zarejestrowana rodzina otrzyma, przez trzy miesiące, wypłaty w wysokości 710 złotych na głowę rodziny oraz 610 złotych na głowę każdego z jej członków, łącznie maksymalnie cztery osoby - tłumaczy wiceprezes Fundacji Gdańskiej Karol Gzyl. - Po zarejestrowaniu i pobraniu danych biometrycznych, uczestnicy programu otrzymają kody BLIK do wypłaty gotówki w bankomatach w Polsce - nadmienia.

Jak podkreśla prezydent Gdańska, pomoc finansowa będzie dawała zgłaszającym się osobom poczucie godności. - Będą mogli sami zadecydować, co jest im najbardziej potrzebne i w jaki sposób przekazane pieniądze wykorzystać - przekonuje Aleksandra Dulkiewicz. Pierwsze osoby mogą się zgłaszać po karty już od wtorku. - Zachęcam do tego, żeby nie ustawiać się tutaj w kolejkach, tylko korzystać z karty "Gdańsk Pomaga Ukrainie", ponieważ za pomocą tego systemu otrzymają państwo zaproszenie na konkretny termin - tłumaczy prezydent miasta.

Tylko 100 osób dziennie

Punkt wsparcia znajduje się w budynku Zieleniaka przy Wałach Piastowskich. Jego działalność przewidziana jest na sześć miesięcy. Codziennie punkt będzie w stanie zarejestrować około 100 osób. Uchodźcy, którzy zarejestrowali się za pomocą karty "Gdańsk pomaga Ukrainie", czyli ponad 15 tys. uchodźców, otrzymają na podany numer telefonu komórkowego lub e-mail zaproszenie do centrum rejestracyjnego na konkretny dzień i konkretną godzinę. Aby otrzymać kartę "Gdańsk pomaga Ukrainie", należy wypełnić formularz na stronie GdanskPomaga.pl.

Współpraca ONZ i LWF

Pieniądze na wsparcie około 70 tysięcy uchodźców zorganizowała LWF World Service, czyli Służba Światowa Federacji Luterańskiej. Organizacja otwiera w Polsce sześć punktów doraźnej pomocy gotówkowej przeznaczonej dla uciekających przed wojną Ukraińców.

LWF nawiązała współpracę z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) polegającą na tworzeniu wspólnej, zbiorczej bazy danych biometrycznych osób, które rejestrują się w poszczególnych punktach w Polsce. Wysokość pomocy gotówkowej wypłacanej w punktach LWF będzie taka sama, jak w innych punktach UNHCR.

Punkt rejestracyjny w Gdańsku będzie miał za zadanie zarejestrować i następnie monitorować wypłacanie pomocy gotówkowej dla 20 tys. rodzin.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny