Prześwietlą z każdej strony. Nowe skanery walizek na lotnisku w Gdańsku. Kosztowały ponad 20 milionów

Na lotnisku w Gdańsku nic się już nie ukryje. Zamontowany został tam nowoczesny sprzęt do prześwietlania bagaży. Kontrola ma być skuteczniejsza i dokładniejsza. Dwie nowe maszyny kosztowały ponad 20 milionów złotych.
Zobacz wideo

Każdego roku lotnisko w Gdańsku obsługuje miliony pasażerów. Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku do Gdańska przyleciało i stąd odleciało ponad 620 tysięcy osób. To miliony toreb, walizek i plecaków. A ich zawartość nie zawsze jest zgodna z prawem. Zdarzają się niebezpieczne narzędzia, zakazane pamiątki, papierosy czy narkotyki.

Funkcjonariusze celno-skarbowi nie raz informowali o znalezionych w bagażach wyrobach ze skóry krokodyla, wapiennych szkieletach koralowców czy sadzonkach mięsożernych roślin. Niektóre przesyłki były też dość nietypowe. Przykładowo, kilka lat temu funkcjonariusze z gdańskiego lotniska przechwycili "czarodziejskie" różdżki sygnowane między innymi Harrym Potterem. Teraz już nic takiego nie powinno umknąć uwadze sprawdzających.

Dokładniejsza kontrola bagażu

W lotniskowej bagażowni zamontowany został właśnie nowy sprzęt. Ma on zapewnić dokładniejszą kontrolę i lepszą zdolność do automatycznej oceny bagażu - bez konieczności angażowania w to człowieka. Dzięki temu mniej walizek trafi do oceny operatora, który będzie miał dostęp do widoku prześwietlonego i zakwestionowanego przez maszynę bagażu w 3D. Będzie mógł go obejrzeć z każdej strony.

Urządzenie do prześwietlania zostało też wyposażone w szybki, wielopoziomowy system wykrywania materiałów wybuchowych nowej generacji. - Zakupiliśmy i uruchomiliśmy wyjątkowo czułe urządzenia do wykrywania przedmiotów mogących stanowić potencjalne zagrożenie w ruchu lotniczym. Dokładność prześwietlania nowych maszyn jest taka, jak badania medycznego wykonanego zwykłym RTG w stosunku do badania wykonanego tomografem komputerowym - mówi odpowiedzialny za wdrożenie nowego systemu Sławomir Kurowski, kierownik Działu Technicznego i Cargo Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Na lotnisku w Gdańsku działają dwie takie nowoczesne maszyny do skanowania. Każda maszyna ma zapewnić portowi przepustowość do 1800 walizek na godzinę, a przewoźnikom lotniczym możliwość kontroli 2500 paczek na godzinę.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny